Notowania

nowe indeksy na gpw
04.05.2011 14:11

GPW wprowadza indeks ukraińskich spółek

WIG-Ukraine skupia spółki, których siedziba znajduje się na Ukrainie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Od 4 maja warszawska giełda oblicza i publikuje nowy indeks, WIG-Ukraine - poinformował prezes GPW, Ludwik Sobolewski. Jest to indeks dochodowy o wartości bazowej 1.000 pkt zanotowanej 31 grudnia 2010 roku.

Skupia spółki notowane na głównym rynku GPW, których siedziba znajduje się na Ukrainie lub których spółka ukraińska jest główną częścią struktury holdingowej z siedzibą poza Ukrainą.

_ - W chwili obecnej w skład indeksu wchodzi 5 spółek. W najbliższych dniach dołączy szósta, a już niedługo kolejna _ - powiedział prezes GPW.

Na dzień 4 maja, indeks składa się ze spółek: Kernel, Astarta, Milkiland, Agroton oraz Sadovaya, z wagami odpowiednio: 40 proc., 30,66 proc., 15,45 proc., 8,92 proc., 4,96 proc.

Sobolewski skomentował też skutki wprowadzenia nowego indeksu: _ Liczę na wzrost obrotów spółek już notowanych na warszawskiej giełdzie, a także na wzrost zainteresowania nowych spółek wejściem na nasz parkiet. Dobrze skonstruowany indeks daje nam solidny argument w rozmowach ze spółkami. To pozwoli przyciągnąć nowych graczy i przekonać ich, by na rynek obrotu wybrali właśnie Warszawę. _

_ - Sądzę, że wprowadzenie WIG-Ukraine przyczyni się do umocnienia naszej marki i poprawienia relacji międzynarodowych, nie tylko z Ukrainą. _ - dodał.

Prezes GPW oczekuje pojawienia się na warszawskiej giełdzie w 2011 roku kolejnych zagranicznych spółek.

_ - Spodziewamy się w tym roku jeszcze od pięciu do dziesięciu nowych spółek zagranicznych. Prawdopodobnie większość z nich będzie pochodzić z Ukrainy _ - powiedział prezes GPW.

Dodał, że w tym roku na giełdzie może dojść do pierwszych debiutów firm z Rosji i Słowenii.

GPW nie planuje jednak wprowadzania kolejnych narodowych indeksów.

_ - WIG-Ukraine to nie zapowiedź wprowadzenia kolejnych indeksów narodowych. Wybór Ukrainy nie był przypadkowy, to dla nas ogromny potencjalny rezerwuar spółek _ - powiedział Sobolewski.

_ - Być może wprowadzimy indeks spółek z rejonu Europy środkowo-wschodniej. Jeśli znacząca część, czyli sporo ponad 50 proc., kapitalizacji regionalnych blue-chipów będzie w Warszawie, wówczas będziemy myśleć o wprowadzeniu indeksu wschodnio-europejskiego _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t16835.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/ukrainskie;spolki;zadebiutuja;na;gpw,68,0,695108.html) Ukrainskie spółki zadebiutują na GPW Nawet 20 firm z Ukrainy może trafić na GPW w ciągu dwóch lat, szacują przedstawiciele kijowskich firm inwestycyjnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t130639.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/gielda;nie;boi;sie;zlych;prognoz;zobacz;co;czeka;gpw,139,0,817035.html) Giełda nie boi się złych prognoz. Zobacz co czeka GPW Tylko krok dzieli WIG20 od przebicia poziomu 3000 punktów. Jeżeli się udam może urosnąć o kolejne 10 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t137128.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sprawdz;na;jakich;debiutach;zarobisz;w;tym;roku,237,0,808685.html) Sprawdź, na jakich debiutach zarobisz w tym roku Największe szanse na zyski dają spółki, które na giełdzie będzie sprzedawał Aleksander Grad.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t78819.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/wig;wzrosnie;w;tym;roku;o;12-15;procent,129,0,771969.html) WIG wzrośnie w tym roku o 12-15 procent Tak przewidują analitycy KBC TFI, którzy wierzą m.in. w spółki surowcowe i banki.
Tagi: nowe indeksy na gpw, ast, ker, gpw, spółki, wig, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz