Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW wprowadzi warranty i wyemituje kolejne ETF-y

0
Podziel się:

Prezes GPW Ludwik Sobolewski zapowiada, że w 2011 roku do notowań powrócą, po kilku latach nieobecności, warranty, liczy też na kolejne serie ETF-ów, które byłyby notowane na warszawskiej giełdzie. Prezes zapowiada podjęcie działań regulacyjnych oraz informacyjnych w celu wzmocnienia rynku instrumentów pochodnych.

GPW wprowadzi warranty i wyemituje kolejne ETF-y
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Przewidujemy, że jeszcze w tym roku nastąpi powrót warrantów na warszawską giełdę _ - powiedział Sobolewski na konferencji. Nie podał szczegółów, ale dodał, że warranty mogą wejść na rynek już w trzecim kwartale.

Warranty to instrumenty pochodne, dające posiadaczowi uprawnienie do nabycia od emitenta (warrant kupna) lub zbycia emitentowi (warrant sprzedaży) w określonym terminie instrumentu bazowego po określonej przez strony cenie wykonania.

Prezes Sobolewski planuje działania mające na celu przyciągnięcie uwagi większej grupy inwestorów do instrumentów pochodnych. Przypomniał, że obecnie inwestorzy indywidualni i instytucjonalni generują po około połowie obrotów na rynku terminowym, przy czym w przypadku instytucji znaczna część obrotów pochodzi od animatorów.

_ - Udział inwestorów indywidualnych jest dość duży. Udział inwestorów instytucjonalnych jest zdominowany przez animatorów. Chcemy zwiększyć aktywność tej części inwestorów instytucjonalnych, którzy nie są animatorami rynku _ - powiedział Sobolewski.

_ - Dzisiaj jest moment właściwy by ożywić rynek instrumentów pochodnych; zarówno tych istniejących oraz instrumentów na nienotowane aktywa _. - dodał.

Wśród wymienionych przez niego instrumentów, które mają być rozwijane, znalazły się ETFy, warranty, opcje i kontrakty futures.

_ - Zamierzamy zintensyfikować zarówno działania edukacje, jak i informacyjne. Sądzę, że do segmentu rynku podstawowego warto wprowadzić większą liczbę inwestorów indywidualnych _ - powiedział Sobolewski.

_ - Drugą grupą, do której chcemy dotrzeć to emitenci, międzynarodowe banki inwestycyjne, z którymi będziemy współpracować. Musimy wykreować pewien zestaw działań mający na celu kreowanie podaży. Mam nadzieję, że zmiany w opłatach, które przygotowujemy wspólnie z KDPW, spowodują, że będziemy mieć więcej aktywnych inwestorów _ - dodał.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)