Notowania

giełda
07.11.2008 16:57

GPW: Wzrosty mimo słabej sesji w USA

W piątek WIG20 zyskał na zamknięciu 2,37% i wyniósł 1819,26 pkt, zaś WIG wzrósł o 1,61% do poziomu 28427,30 pkt

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Ostatnia sesja tego tygodnia rozpoczęła się wzrostem WIG20 o 0,95 proc. W ciągu dnia indeks podlegał silnej zmienności, ale końcówka notowań przyniosła wzrost na poziomie 2,4 proc.

WIG20 w skali całego tygodnia zanotował stratę wynosząca 0,4%. Pozostałym indeksom GPW udało się zakończyć tydzień na plusie.

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończona sporymi minusami nie dawała nadziei na dobre rozpoczęcie na Starym Kontynencie. W ostatecznym rozrachunku S&P500 oraz DJIA zniżkowały odpowiednio o 5,0% i 4,9%, technologiczny Nasdaq zniżkował natomiast o 4,3%. Dobrze radził sobie amerykański rynek terminowy, który wzrastał o poranku czasu warszawskiego dając nadzieję inwestorom na odrobienie kilku punktów straconych w ciągu dwóch dni spadków.

Otwarcie notowań na WIG20 ukształtowało się na poziomie 1794pkt. Niemiecki DAX oraz francuski CAC40 również znalazły się po zielonej stronie wynoszącej dla nich odpowiednio 0,3% i 0,2%.

Przed dzisiejszą sesją wyniki opublikował bank PKO BP, którego zysk netto w wysokości 904 mln zł okazał się nieznacznie gorszy od prognoz analityków (917 mln zł) i pozwoliło walorom banku utrzymywać się na plusie przez pierwszą część sesji. Równie aktywnym walorem co banku PKO BP okazały się papiery TPSA, które rosły od pierwszych minut o ok. 3,0%.

_ - WIG20 kopiując zachowanie zachodniego sąsiada rozpoczął marsz na północ, który podobnie jak dla niemieckiego indeksu zakończył się o godz.12., kiedy to na rynki napłynęły informacje odnośnie dynamiki produkcji przemysłowej dla gospodarki Niemiec _- ocenił Marcin Stebakow, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Produkcja przemysłowa spadła we wrześniu o 3,6% przy prognozie spadku o 0,9%.

_ - Dane te wpisują się niestety w ciąg poprzednich recesyjnych publikacji, takich jak wczorajsza dynamika zamówień przemysłowych (-8,0%). Po odczycie indeksy Starego Kontynentu zaczęły tracić wcześniejszy impet i skierowały się na południe. Większe spadki warszawskiego indeksu ograniczały znajdujące się wówczas na sporych plusach akcje Pekao SA oraz TPSA, jednakże nastroje na sąsiednich parkietach wymusiły zniżkę na GPW. Sytuacji nie ratowały już kontrakty giełd amerykańskich, które również zaczęły tracić na wartości _- uważa Stebakow.

WIG20 po ustanowieniu sesyjnego minimum na poziomie 1762,8pkt (-0,8%) w ślad za europejskimi parkietami dynamicznym ruchem odbił się od dna i w ciągu godziny znalazł się na wysokości 1807 pkt gdzie wyczekiwał na końcowe rozstrzygnięcia dnia.

W piątek WIG20 zyskał na zamknięciu 2,37% i wyniósł 1819,26 pkt, zaś WIG wzrósł o 1,61% do poziomu 28427,30 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły 1,05 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Zobacz serwis specjalny Kryzys Finansowy ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
* [ Sprawdź indeksy na zagranicznych giełdach ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Aktualne ceny surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
* **[ Notowania gpw bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )**
Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz