Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW złoży ofertę niewiążącą na zakup Towarowej Giełdy Energii

0
Podziel się:

Giełda Papierów Wartościowych złoży ofertę niewiążącą na zakup Towarowej Giełdy Energii.

GPW złoży ofertę niewiążącą na zakup Towarowej Giełdy Energii
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Giełda Papierów Wartościowych złoży ofertę niewiążącą na zakup Towarowej Giełdy Energii - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Ludwik Sobolewski.

_ - Jest ogromne prawdopodobieństwo, że złożymy ofertę na zakup akcji TGE, co do sprzedaży których porozumiało się konsorcjum reprezentujące 80 proc. kapitału _ - powiedział Sobolewski

_ - Jesteśmy zdecydowani konsolidować rynek energetyczny na poziomie organizatorów obrotu giełdowego. Z tego względu jesteśmy zainteresowani inwestycją w zakup akcji Towarowej Giełdy Energii od dotychczasowych akcjonariuszy. Jest ogromne prawdopodobieństwo, że złożymy ofertę niewiążącą na zakup akcji TGE, co do sprzedaży których porozumiało się konsorcjum reprezentujące około 80 proc. kapitału zakładowego TGE _ - powiedział Sobolewski.

Zobacz trzymiesięczny wykres giełdy

Prezes nie chciał ujawnić planów dotyczących TGE._ - Nie chcę mówić co będzie, jeśli ta oferta doprowadzi do zawarcia transakcji. Wiemy co zrobić, ale to perspektywa, która nie zostanie zrealizowana w krótkim czasie. Transakcja wymaga zgody UOKiK, wymaga zmiany statutu TGE, wymaga negocjacji. To horyzont co najmniej kilku miesięcy zanim transakcja zostanie zamknięta, jeśli oczywiście my będziemy w niej uczestniczyć jako kupujący, bo według naszej wiedzy oferta została skierowana nie tylko do GPW _ - powiedział prezes.

_ - Uważamy jednak, że ze względu na nasze doświadczenie, pozycję na rynku finansowym, na synergie, które mamy z KDPW jako izbą rozliczeniową dla rynku energetycznego, nasza oferta będzie miała charakter bezkonkurencyjny. Natomiast z całą pewnością znajdziemy się w konkurencji na poziomie ceny, którą będą skłonni zaakceptować sprzedający _ - dodał Sobolewski.

GPW działa na rynku giełdowego obrotu energią od końca ubiegłego roku. W grudniu 2010 roku GPW uruchomiła poee Rynek Energii GPW, który daje możliwość dokonywania bieżących zakupów i sprzedaży energii na Rynku Dobowo-Godzinowym oraz zawierania transakcji z dłuższym terminem realizacji (do roku) na Rynku Terminowym.

_ - Jesteśmy zainteresowani rozwojem segmentu giełd towarowych. Rozpoczęliśmy pierwsze próby od energii elektrycznej. Niestety interpretacje prawa spowodowały, że platforma, która działa w obrębie GPW od grudnia ubiegłego roku nie mogła rozwinąć skrzydeł. Prawo energetyczne zostało jednak znowelizowane w sposób, który wyrównuje konkurencję pomiędzy giełdami towarowymi a GPW, jeśli chodzi o organizację obrotu giełdowego energią _ - powiedział Sobolewski.

Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu, informował niedawno, że do 5 września grupa akcjonariuszy Towarowej Giełdy Energii (TGE) posiadająca ponad 80 proc. akcji spółki czeka na oferty od potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem tego pakietu.

W drugiej połowie lipca akcjonariusze Towarowej Giełdy Energii (TGE) posiadający ponad 80 proc. akcji zwykłych podpisali list intencyjny w sprawie wspólnej sprzedaży akcji spółki.

Skarb Państwa ma 22,3 proc. akcji TGE. Po 10 proc. akcji posiadają: Elektrim, E.ON Energy Trading SE, PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Elektrownia Opole. Do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin należy 10,83 proc. walorów. 2,33 proc. akcji ma GPW.

Pozostali akcjonariusze to m.in.: Vattenfall Sales Poland, Energa, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, RWE Polska, Elektrim Volt oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Zainteresowanie przejęciem TGE wyrażała wcześniej także skandynawska giełda energii Nord Pool Spot.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)