Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grad obniża cenę akcji i zmniejsza ofertę. Inwestorzy na tym zyskają

0
Podziel się:

Za walory banku trzeba będzie zapłacić 60 złotych. Money.pl wyliczył, że na debiucie można zarobić ponad 10 procent.

Grad obniża cenę akcji i zmniejsza ofertę. Inwestorzy na tym zyskają
(kprm.gov.pl)

Aktualizacja, godz. 14.10

*Cena emisyjna akcji w ofercie BGŻ została ustalona na 60 zł - poinformował DM PKO BP. To aż 30 złotych mniej niż wynosiła cena maksymalna w zapisach. *Na akcje BGŻ zapisało się do tej pory ponad 50 tys. osób. Zapisy dla inwestorów instytucjonalnych zostały przedłużone do 20 maja.

Ostateczna liczba akcji sprzedawanych została ustalona na 5,2 miliona sztuk. Do inwestorów indywidualnych trafić ma 1,56 miliona akcji, a do inwestorów instytucjonalnych 3,64 miliona akcji.

We wtorek zakończył się proces budowy księgi popytu na akcje BGŻ. Termin zapisów na akcje dla inwestorów instytucjonalnych został przedłużony do 20 maja.

Oznacza to, że drobnych graczy trafi nie jak pierwotnie zapowiadano 25 procent, a 30 procent oferowanych akcji. Jak wynika z informacji DM PKO BP zapisów było więcej niż walorów BGŻ, a to oznacza, że zlecenia od inwestorów indywidualnych zostaną zredukowane. Skala redukcji na razie nie została podana.

50 tysięcy zapisów na akcje Banku Gospodarki Żywnościowej to około 5 razy mniej niż przy poprzednich tego typu ofertach prywatyzacyjnych. Na Tauron i PZU zapisało się ponad 200 tysięcy drobnych inwestorów, a w przypadku GPW było ich ponad 300 tysięcy.

Inwestorzy, którzy się zapiszą mają szansę na zysk

Cena 60 złotych za akcję jest o ponad 10 złotych niższa od wyceny dokonanej przez Money.pl. Jej zmniejszenie o 30 procent wobec ceny maksymalnej oznacza, że nie było zainteresowania akcjami BGŻ wśród dużych inwestorów instytucjonalnych. Dla drobnych graczy taka obniżka ceny oznacza jednocześnie większą szansę na zysk podczas debiutu.

Cenę maksymalną jednej akcji banku ustalono wcześniej na 90 zł. Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji minimalna cena akcji w transzy instytucjonalnej była ustalona na 66 zł.

Z tak atrakcyjnym dyskontem oraz zgodnie z historią prywatyzacyjnych debiutów - stopa zwrotu w wysokości 10 procent w dniu debiutu jest jak najbardziej osiągalna.

źródło: Money.pl

Eksperci również nie byli zachwyceni zaoferowaną ceną. Niemal jednym głosem stwierdzili, że cena maksymalna jest zbyt wysoka. Nastawienia do papierów banku nie zmienił, nawet 250-procentowy wzrost zysku netto w pierwszym kwartale 2011 roku.

Paweł Cymcyk, analityk A-Z Finance akcentuje fakt, że cena od początku była nie do zaakceptowania. - _ Rynek od momentu pojawiania się ceny maksymalnej sygnalizował, że jest ona nie do przyjęcia. Skutkiem tego było mało chętnych na akcje BGŻ, to _ w efekcie _ przełożyło się na zmniejszenie całej oferty z 1,5 mld złotych do 300 mln złotych. W kontekście potrzeb budżetowych to bardzo niewiele. _

_ - Faktycznie, cena 60 złotych może być okazją. Jest duże prawdopodobieństwo, że na debiucie posiadacze papierów banku mogą zyskać 10-12 procent. Aczkolwiek zakupy w dniu debiutu mogą być ryzykowne. W dłuższym terminie przed bankiem stoi jeszcze sporo wyzwań, a i może się pojawić niespodziewana podaż ze strony Skarbu Państwa, tak jak miało to miejsce przy PGE - dodaje ekspert. _

Zarządzający AgioFunds, Wojciech Juroszek zwraca uwagę zarówno na ostateczną cenę emisyjną, jak i ostatni raport finansowy BGŻ. - _ Te dwa czynniki w połączeniu sprawiły, że wreszcie BGŻ zaczął być wyceniany podobnie do reszty banków. Czy inne banki są tanie? To temat na inną dyskusję. _

_ - Skarb Państwa zauważył, że przy powszechnym pesymizmie na rynku, za 90 zł nie da się tych akcji sprzedać. Papiery musiałyby być naprawdę atrakcyjnie wycenione, aby inwestorzy się nimi zainteresowali. Obecnie Skarb Państwa chce sprzedać akcje stanowiące tylko 12 proc. głosów na walnym zgromadzeniu (wobec 37 proc. wcześniej). To generuje dodatkowe ryzyko, że w niedalekiej przyszłości znów pojawi się podaż, zatem inwestorzy mogliby omijać ten papier szerokim łukiem - uważa doradca inwestycyjny. _

Dalsza prywatyzacja będzie przeprowadzana już na giełdzie

Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało o ograniczeniu oferty publicznej BGŻ do ponad 12 proc. z 37,2 proc. planowanych wcześniej. Cena sprzedaży akcji w ofercie BGŻ dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych została ustalona na 60 zł.

_ - Skoro rynek tak odpowiada na ofertę, to nie chcemy sprzedawać wszystkiego po cenie w dolnych granicach, sprzedajmy część, a z resztą poczekamy _ - powiedział w środę Grad.

_ - Poczekamy na moment, kiedy Rabobank w BGŻ zrealizuje swoje cele i jestem przekonany, że na tych pozostałych 25 proc. będziemy mogli nieźle zarobić _ - powiedział minister skarbu Aleksander Grad podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Rabobank International Holding posiada 59,35 proc. akcji BGŻ, a pozostałe 3,42 proc. należy do osób prawnych i fizycznych, w tym banków spółdzielczych i osób z akcjonariatu pracowniczego.

Inwestorzy i analitycy zwracali uwagę także na inne aspekty, oprócz ceny za akcję, które sprawiły, że nie zapisali się na akcje BGŻ.

Najważniejszym argumentem przeciw była analiza wskaźników finansowych. W tym pokazujące rentowność banku BGŻ w porównaniu do innych spółek z branży. W ubiegłym roku wskaźnik ROE dla BGŻ, pokazujący stosunek zysków do kapitałów własnych, wyniósł 4,6 procent. W tym samym czasie średnia dla sektora bankowego sięgnęła 12 procent.

Słabo też wypadł na tle najbardziej popularnego wśród inwestorów wskaźnika ceny do zysku. Biorąc pod uwagę cenę maksymalną oraz zyski za 2010 rok – wypadał zdecydowanie gorzej od reszty polskich banków.

Wskaźniki i wycena akcji BGŻ
Nazwa banku C/Wk* C/Zn**
BOŚ 1,16 20,0
BRE Bank* 2,01 19,2
Getin 2,15 25,2
Handlowy 2,03 17,5
INGBSK 2,06 15,4
Kredyt Bank 1,67 25,4
Millennium* 1,68 18,7
Pekao SA 2,29 18,4
PKO BP 2,66 17,7
mediana 2,03 18,7
BGŻ 1,56 34,6
wycena akcji BGŻ *117,12 zł * 48,7 zł

Źródło: Money.pl na podstawie danych GPW

  • cena do wartości księgowej * cena do zysku netto ** dane uwzględniające pierwszy kwartał 2011 roku

Porównując BGŻ do innych spółek z sektora bankowego w Polsce, okazuje się, że jest on za nimi daleko w tyle, zarówno pod względem wartości udzielonych kredytów, jak i zgromadzonych depozytów.

Podobnie wygląda sytuacja w odniesieniu do depozytów i kredytów udzielonych osobom prywatnym. W tym segmencie bank od 2008 roku utrzymuje w miarę stały udział w całym rynku bankowym, nie zwiększając go. W ostatnich latach BGŻ nie wzmocnił również swojej pozycji w segmencie kredytów hipotecznych, skupiając się na udzielaniu ich tylko w polskiej walucie.

BGŻ w momencie wejścia na giełdę stanie się drugim najmniejszym pod względem wielkości aktywów bankiem notowanym na warszawskiej giełdzie. Wynoszą one bowiem niespełna 29 miliardów złotych i są prawie sześć razy mniejsze od największego w Polsce banku PKO BP.

W gronie giełdowych banków mniejszy od BGŻ jest tylko Bank Ochrony Środowiska, którego aktywa wynoszą 15 miliardów złotych. Dlatego Bank Gospodarki Żywnościowej nie ma szans na wejście do WIG20, natomiast jego udział w mWIG40 stoi pod znakiem zapytania.

BGŻ ocenia swoje perspektywy rozwoju

Według ekspertów BGŻ strategia Banku jest nakierowana na rozwój skali działania. A więc przede wszystkim zwiększanie przychodów, pozyskiwanie nowych klientów, oferowanie im nowych, wysokomarżowych produktów. Przede wszystkim umacnia pozycję w tych segmentach rynku, w których już jest mocny, czyli w małych i średnich miastach oraz w sektorze rolno-spożywczym.

Uważa, że oba segmenty mają dobre perspektywy rozwoju. Dlatego właśnie do końca 2012 r. planuje podwoić liczbę placówek w stosunku do roku 2007, do poziomu ponad 420 oddziałów. Tylko w 2010 r. otworzył 61 oddziałów, a 75 jest zaplanowane na lata 2011-2012 – głównie w małych i średnich miastach.

Segmentem docelowym są przede wszystkim małe i średnie miasta. Poza największymi miastami mieszka 76 proc. Polaków – ich dochody rosną, a placówek bankowych jest tam relatywnie mało. Podczas gdy w większych miastach na każde 10 tys. osób przypada około 6 placówek bankowych, to w małych i średnich miastach na taką samą liczbę osób przypada ich prawie dwukrotnie mniej. Ponadto, konkurencja ze strony innych dużych banków jest tam również relatywnie mniejsza. W tym segmencie rynku ma silną pozycję i wykorzystuje ją do dalszego rozwoju.

- _ Segment rolno-spożywczy pozostaje jednym z kluczowych w działalności. Rolnictwo w Polsce ma dobre perspektywy i jednocześnie wymaga dużych inwestycji, a to jest związane z potrzebą ich finansowania - _uważa jeden z pracowników banku.

Jeszcze w 2011 r. planowane jest uruchomienie banku internetowego. Jego oferta, będzie obejmować m.in. produkty oszczędnościowe i inwestycyjne. Segment docelowy tej usługi to m.in. zamożnych klientów z dużych miast. Bank internetowy ma szanse zapewnić atrakcyjne źródło depozytów oraz zwiększyć poziom finansowania Banku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t83729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/brak;chetnych;na;akcje;bgz;porazka;ministra;grada,184,0,831160.html) Brak chętnych na akcje BGŻ. Porażka ministra Grada? Liczba papierów oferowanych przez Skarb Państwa może zostać znacznie zmniejszona. Cena akcji okazała się zbyt wysoka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/akcje;bgz;powinny;byc;tansze;nawet;o;20;procent,28,0,830236.html) Akcje BGŻ powinny być tańsze nawet o 20 procent Najprawdopodobniej dziś Aleksander Grad poda cenę emisyjną za papiery BGŻ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t138944.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/wyniki;bgz;moga;zle;wplywac;na;kurs;akcji,196,0,823748.html) Wyniki BGŻ mogą źle wpływać na kurs akcji Money.pl pokazuje plusy i minusy spółki ) sprzedawanej przez resort skarbu. Bank musi poprawić efektywność.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/palka;bgz;nie;powtorzy;sukcesu;pzu,53,0,823093.html) Pałka: BGŻ nie powtórzy sukcesu PZU Debiut będzie uzależniony od zainteresowania wśród inwestorów instytucjonalnych.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)