Notowania

prywatyzacja
29.03.2011 11:16

Grad: Ta oferta odbije się echem na świecie

30 czerwca na giełdzie ma zadebiutować Jastrzębska Spółka Węglowa, a w drugiej połowie września dojdzie do wtórnej oferty publicznej akcji PKO BP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

_ - 30 czerwca na giełdzie ma zadebiutować Jastrzębska Spółka Węglowa, a w drugiej połowie września dojdzie do wtórnej oferty publicznej akcji PKO BP _ - zapowiedział minister skarbu Aleksander Grad. 2011 będzie rokiem polskich rynków kapitałowych - dodał.

Minister wyjaśnił, że w resorcie są przygotowywane oferty publiczne: Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Banku Gospodarki Żywnościowej i Polskiego Holdingu Nieruchomościowego. _ - Wydarzenie, które również odbije się szerokim echem w Polsce i w świecie, to oferta wtórna publiczna PKO BP _ - powiedział.

Minister mówił też, że rok 2011 to czas dużych i ciekawych ofert na polskim rynku kapitałowym, w które ministerstwo chce zaangażować też akcjonariat obywatelski. _ - Wzorem wcześniejszych transakcji będą to oferty kierowane również do inwestorów indywidualnych. Prowadzimy cały program na rzecz akcjonariatu obywatelskiego, chcemy z tymi informacjami docierać do każdego potencjalnego inwestora. Myślę, że wielkość tych transakcji w tym roku może się okazać znów rekordowa na naszym rynku kapitałowym _ - mówił Grad.

Grad zapowiedział, że prospekt emisyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma być złożony w KNF około 20 kwietnia, około 6 czerwca ma on być opublikowany.

Później, między 6 a 20 czerwca, minister planuje spotkania z inwestorami. - _ 30 czerwca chcemy, aby były pierwsze notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej _ - zapowiedział. W tym samym czasie MSP planuje wniesienie do JSW Kombinatu Koksochemicznego Zabrze.

Podkreślił, że w przypadku JSW resort planuje upublicznienie, a nie prywatyzację - ponad 50 proc. udziałów ma zachować Skarb Państwa.

Aleksander Grad zapowiedział, że w drugiej połowie września dojdzie do wtórnej oferty publicznej akcji banku PKO BP. _ - Chcemy, by Bank Gospodarstwa Krajowego w całości sprzedał 10 proc. posiadanych akcji PKO BP. Skarb Państwa sprzeda tyle, ile będzie zainteresowania rynkowego _ - powiedział Grad, dodając, że prospekt emisyjny będzie oparty na wynikach finansowych PKO BP za I półrocze 2011 r.

Jak mówił Grad, Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła już nowy statut banku, 14 kwietnia powinno się nim zająć nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, dokument ma też przyjąć rząd. Potem poinformowany zostanie Sejm, aby i koalicja, i opozycja zapoznały się z tym projektem - dodał minister.

Jak wyjaśnił, zmieniony statut zakłada realizację strategii 25+, czyli władztwo korporacyjne oraz powyżej 25 proc. akcji w rękach Skarbu Państwa.

Grad mówił w ubiegłym roku, że MSP może w 2011 r. sprzedać część akcji PKO BP z zaplanowanego do 2013 roku obniżenia zaangażowania SP do poziomu 25 proc. plus. Grad zaznaczył wówczas, że akcje PKO BP mają trafić do rozproszonego akcjonariatu, a nie do inwestora strategicznego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t19906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;inwestorzy;lotosu;na;przelomie;roku,198,0,802246.html) Grad: Inwestorzy Lotosu na przełomie roku Szef resortu skarbu poinformował, że może zrezygnować z wypłaty tegorocznej dywidendy dla dobra interesów finansowych koncernu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;dala;w;zeszlym;roku;22;16;mld,118,0,747126.html) Prywatyzacja dała w zeszłym roku 22,16 mld Resort Aleksandra Grada zaznacza, że podpisał i parafował umowy na prawie 30 miliardów.
Tagi: prywatyzacja, pko, msp, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz