Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grupa Azoty ma zgodę na przejęcie znanej spółki

0
Podziel się

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Grupę Azoty kontroli nad spółką Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol".

na zdjęciu: Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty
na zdjęciu: Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty (Grupa Azoty)
bEpETaUR

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Grupę Azoty kontroli nad spółką Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki _ Siarkopol _.

We wrześniu Grupa Azoty podpisała ze Skarbem Państwa warunkową umowę sprzedaży 4,675 miliona akcji, stanowiących 85 procent kapitału zakładowego _ Siarkopolu _. Warunkiem znoszącym było otrzymanie przez Grupę Azoty decyzji UOKiK wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji.

- _ Cieszymy się, że możemy wzmocnić grupę kolejną wartościową spółką. Jak widać z naszych ostatnich działań dywersyfikacja dostaw surowców strategicznych jest jednym z naszych priorytetowych działań _ - mówił prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski podpisując umowę.

bEpETaUT

- _ Wydłużając łańcuch wartości o własną bazę surowcową, w tym przypadku siarkę, mamy szansę optymalizować produkcję kaprolaktamu, poliamidów czy nawozów NPK. Siarka wykorzystywana jest również do produkcji kwasu fosforowego, zatem w dalszej perspektywie na bazie własnej siarki możemy rozszerzać naszą działalność _ - tłumaczył wówczas prezes Grupy Azoty.

Finansowane transakcji będzie realizowane w jednej czwartej ze środków własnych Grupy Azoty, zaś w pozostałem części z kredytu - wynika z komunikatu przesłanego przez spółkę.

Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki _ Siarkopol _ w Grzybowie są obecnie jedynym przedsiębiorstwem w kraju i na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki. 80 procent obrotów rocznych spółki stanowi eksport, a swoich odbiorców ma ona w Afryce Północnej, Austrii, Niemczech i w kilkunastu innych krajach w Europie i w świecie.

Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Od 2008 roku jest notowana na GPW. W 2012 roku przychody Grupy Azoty wyniosły 7,1 mld złotych, a zysk netto sięgnął niemal 300 mln złotych.

bEpETaUZ

Czytaj więcej w Money.pl

mso-bidi-font-weight: normal;">Grupa Azoty (jednostką dominującą jest Grupa Azoty S.A. z siedzibą w Tarnowie) to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych

bEpETaVu
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)