Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grupa Bomi zamierza ograniczać koszty

0
Podziel się:

Grupa Bomi chce przeprowadzić głęboką restrukturyzację i znacząco zmniejszyć koszty, przede wszystkim w centrali. Spółka prowadzi rozmowy z bankami na temat restrukturyzacji zadłużenia.

Grupa Bomi zamierza ograniczać koszty
(Emily2k/Dreamstime.com)
bEDfRiTF

Grupa Bomi chce przeprowadzić głęboką restrukturyzację i znacząco zmniejszyć koszty, przede wszystkim w centrali. Spółka prowadzi rozmowy z bankami na temat restrukturyzacji zadłużenia.

Liczy, że prowadzone działania pozwolą w przyszłym roku osiągnąć rentowność operacyjną i dodatni cash flow - poinformował w środę Witold Jesionowski, prezes Bomi.

_ W tym roku trzeba przeprowadzić wszystkie trudne procesy i liczyć na mniejszą stratę niż w ubiegłym roku. Na przyszły rok są przymiarki do osiągnięcia rentowności operacyjnej i dodatniego cash flow _ - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Jesionowski.

bEDfRiTH

Poinformował, że wśród celów strategicznych grupy są: istotne oddłużenie i głęboka restrukturyzacja. _ Zadłużenie odsetkowe na koniec 2011 roku wynosiło 264 mln zł, w tym 201 mln zł stanowiło zadłużenie krótkoterminowe. W tym roku musimy spłacić bankom około 50 mln zł. Negocjujemy, by zrolować to zadłużenie i przesunąć spłatę _ - powiedział Jesionowski.

_ Rynek jest nerwowy, ale ja podkreślam w rozmowach, że Bomi jest ciągle spółką detaliczną z tzw. +every day cash+ na poziomie ok. 6 mln zł _ - dodał. Spółka chce m.in. dopasować harmonogram spłat kapitału do przepływów operacyjnych grupy i spłacić część zadłużenia ze sprzedaży nieruchomości.

W ramach restrukturyzacji, celem zarządu jest znaczące zmniejszenie kosztów. _ Trzeba znacząco odchudzić strukturę organizacyjną centrali i zweryfikować jej koszty. Wynoszą one ok. 23 mln zł rocznie, a powinny się zawierać w kwocie ok. 8 mln zł. To daje oszczędności ok. 15 mln zł rocznie _ - powiedział prezes Bomi.

Dodał, że o około 10 mln zł rocznie można zmniejszyć koszty segmentu detalicznego. _ Chcemy przekazać sklepy pod zarządzanie ajentów, zmniejszyć zatrudnienie, zrezygnować z niektórych usług _ - powiedział prezes.

bEDfRiTN

Poinformował, że celem zarządu jest też wzmocnienie kapitału obrotowego w dystrybucji, co spowodowałoby uwolnienie potencjału zakupowego tego segmentu. W 2011 roku strata netto Bomi przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniosła 85,8 mln zł, strata operacyjna 61,2 mln zł, a przychody 1,42 mld zł. Wyniki były obciążone rezerwami.

bEDfRiUi
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)