Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa Lotos nie planuje wypłaty dywidendy

0
Podziel się:

Akcjonariusze Grupy Lotos zdecydują na walnym zgromadzeniu 28 czerwca o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2009 rok, który wyniósł 591,3 mln złotych.

Grupa Lotos nie planuje wypłaty dywidendy
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*Akcjonariusze Grupy Lotos zdecydują na walnym zgromadzeniu 28 czerwca o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2009 rok, który wyniósł 591,3 mln zł, podała spółka w projektach uchwał na ZWZ. *

_ Zysk netto spółki za rok kończący się 31 grudnia 2009 roku w wysokości 591.327.135,48 złotych przeznacza się na: 1) kapitał zapasowy spółki - w kwocie 590.327.135,48 złotych, 2) zasilenie Funduszu Celowego na finansowanie przedsięwzięć społecznych - w kwocie 1.000.000,00 złotych _ - napisano w projekcie uchwały.

Wcześniej, 27 maja, rekomendację zarządu dotyczącą zysku netto, zaakceptowała rada nadzorcza Lotosu.

Zarząd spółki podał w uzasadnieniu do projektu uchwały na ZWZ, że proponuje przeznaczenie zysku netto na kapitał zapasowy gdyż Grupa Lotos jest w trakcie realizacji ogromnej i kapitałochłonnej inwestycji - Programu 10+.
_ _

_ Spółka co do zasady przeznacza generowane środki na finansowanie wkładu własnego w ten program inwestycyjny, w szczególności obsługę zadłużenia związanego z finansowaniem jego realizacji. W obecnej sytuacji rynkowej, charakteryzującej się niezbyt atrakcyjnymi dla branży warunkami makroekonomicznymi, generowanie takich dodatkowych środków jest utrudnione, a w przyszłości obarczone ryzykiem, gdyż uzależnione od trudno przewidywalnych i coraz gwałtowniejszych, wskutek światowego kryzysu gospodarczego, zmian w otoczeniu rynkowym _ - napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały na ZWZ.

Grupa Lotos podkreśla, że brak wypłaty dywidendy i pozostawienie środków finansowych w spółce jest niezbędne dla bezpieczeństwa pomyślnego zakończenia Programu 10+.

Strategia spółki do 2012 roku przewiduje, że w okresie realizacji głównych programów strategicznych wypłaty dywidendy nie będą przekraczać 10 proc. zysku netto. Po ich realizacji intencją jest wzrost dywidendy do poziomu 30 proc. zysku netto.

Wiosną wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski informował, że MSP nie zakłada poboru dywidendy ani z Lotosu, ani z Orlenu w związku ze znacznym poziomem zadłużenia obu spółek oraz ich potrzeb inwestycyjnych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)