Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grupa Lotos złożyła prospekt emisyjny

0
Podziel się:

Grupa Lotos, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożyła w piątek w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd prospekt emisyjny - poinformowała spółka w komunikacie.

Firma chce w czerwcu zadebiutować na warszawskiej giełdzie. 23 marca tego roku NWZA spółki wyraziło zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję do 35 mln akcji serii B.

Rząd zgodził się 15 marca na publiczną emisję i sprzedaż istniejących akcji. Po ofercie, 51 proc. akcji firmy ma pozostać w rękach Skarbu Państwa i Nafty Polskiej.

W czwartek Krzysztof Żyndul, prezes Nafty Polskiej, powiedział, że liczy na giełdowy debiut Lotosu na przełomie maja i czerwca.

Tymczasem wiceminister skarbu Dariusz Witkowski powiedział w czwartkowym wywiadzie dla PAP, że nie zapadła jeszcze decyzja co do terminu debiutu Lotosu.

Poinformował również, że resort skarbu nie widzi potrzeby sprzedaży pakietu Grupy Lotos inwestorowi branżowemu w mającej nastąpić w tym roku ofercie publicznej.

Grupa Lotos chce zebrać z rynku od 900 do 950 mln zł.

Pieniądze te będą przeznaczone na dalszy rozwój grupy. Według planów w latach 2005-2009 spółka przeznaczy na inwestycje łącznie 5 mld zł. Środki mają zostać zainwestowane w rozwój sieci stacji paliw oraz poprawę procesów produkcyjnych i ochronę środowiska.

Grupa Lotos spodziewa się w tym roku wzrostu przychodów do ponad 9,3 mld zł z 8,4 mld zł w 2004 roku.

Prognozuje jednak spadek zysku netto w tym roku prawie o połowę, do 235 mln zł z około 500 mln zł rok wcześniej, głównie z powodu spodziewanego spadku marż rafineryjnych i pogorszenia koniunktury rynkowej.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)