Notowania

akcje
20.11.2008 06:36

Indeksy w USA ostro w dół

Amerykańskie parkiety zamknęły się na najniższym poziomie od 2003 roku. Inwestorzy wyprzedają akcje gigantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Indeksy amerykańskie spadły wczoraj kolejny raz do historycznych poziomów. Tym razem S&P 500 zbliżył się już bardzo niebezpiecznie do poziomu 800 punktów. Z kolei Dow Jones spadł poniżej 8000 punktów. Dla obu indeksów są to poziomy nie notowane od ponad 5 lat.

Niestety w środę szefowie Forda jak General Motors kolejny raz nie uzyskali zgody na rządową pomoc dla swoich firm. Inwestorzy rozpoczęli sprzedaż motoryzacyjnych gigantów. Ford na zakończenie sesji spadł o 24,40 proc., a GM o 8,66 proc. Również spółki finansowe silnie ciągnęły w dół główne indeksy. Akcje Bank of America straciły ponad 14 proc., Citigroup 23,6 proc., a Merrill Lynch blisko 16 proc.

Inwestorzy zaniepokoili się również opublikowanym wczoraj protokołem z posiedzeniu FOMC z 29 października, w którym znalazły się najnowsze dane ekonomiczne. Fed oczekuje, że w tym roku gospodarka będzie rosnąć między 0,0 proc. a 0,3 proc. (wcześniej było to 1,0-1,6 proc.). Z kolei w przyszłym roku ma to być między -0,2 proc. a 1,1 proc.

Ostatecznie Dow Jones stracił 5,07 proc., S&P500 6,12 proc., a technologiczny Nasdaq 6,53 proc.

Fatalne zakończenie sesji w USA źle wróży dzisiejszym notowaniom w Europie. Indeks WIG20 zakończył wczoraj sesję na plusie, ale przy niewielkiej płynności. Początek notowań może, więc przynieść bardzo poważne spadki, które trudno będzie odrobić w trakcie sesji, jeżeli poprawią się nastroje wśród inwestorów.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: akcje, wiadomości, wiadmomości, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz