Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja w Niemczech niższa od prognoz. Co dalej?

0
Podziel się:

To "znak zapytania nad decyzjami polskiego banku centralnego".

Mario Draghi, prezes EBC
Mario Draghi, prezes EBC (Xinhua/Photoshot/REPORTER)

- _ Niska inflacja w Niemczech pokazuje, że nawet w warunkach wyraźnego ożywienia trudno o presję cenową _ - uważa Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

- _ Inflacja w Niemczech znów okazała się wyraźnie niższa od prognoz, co wzmacnia oczekiwania na silne luzowanie polityki pieniężnej przez EBC i stawia znak zapytania nad decyzjami polskiego banku centralnego _ - pisze główny ekonomista PBP w komentarzu do opublikowanych dzisiaj danych ze strefy euro.

Wstępne dane pokazują, że inflacja CPI w maju wyniosła w Niemczech 0,9 proc., wobec oczekiwanego 1 proc., a inflacja HICP (metodologia Eurostatu) wyniosła 0,6 proc., wobec oczekiwanych 1,1 proc. W prawie każdym miesiącu w tym roku inflacja była niższa od prognoz.

- _ Dzieje się tak pomimo wyraźnego ożywienia w niemieckiej gospodarce, co pokazuje, jak wyraźnie bezinflacyjny jest charakter obecnej fazy ożywienia. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, ceny energii na świecie są niskie. Po drugie, gospodarki wciąż mają sporo wolnych mocy wytwórczych (czyli ujemną lukę popytową), czyli firmy mogą zwiększać aktywność bez podnoszenia cen. Po trzecie, presja płacowa jest ograniczona. Inflacja w Niemczech ma zaś o tyle duże znaczenie dla Polski, że zjawiska inflacyjne mają częściowo charakter ponadnarodowy, a ponad to EBC może poprzez osłabianie euro eksportować trend dezinflacji. Jeżeli złoty będzie się w wyniku decyzji EBC umacniał, NBP stanie przed wyzwaniem _ - uważa Ignacy Morawski.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)