Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Inwestorzy zawiedzeni. Wall Street w dół

0
Podziel się:

Słabość przemysłu i rozczarowanie wynikami spółek to nie jedyne zmartwienia za oceanem.

Inwestorzy zawiedzeni. Wall Street w dół
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Na Wall Street kontynuacja wyprzedaży akcji. Niepokoi jednak skala przeceny, gdyż główne indeksy znalazły się pod kreską około 1,5 procent. Nastroje inwestorów uległy pogorszeniu po słabych danych gospodarczych i rozczarowujących wynikach Cisco i Wal-Mart. Pojawiły się też spekulacje dotyczące wygaszenia programu QE3 i dalszych kroków w zakresie stóp procentowych.

Spadki za oceanem obserwowaliśmy już wczoraj, choć skala tego ruchu była w czwartek znacznie większa. S&P500 zamknął się na poziomie 1661 punktów (-1,43 procent), a Dow Jones i Nasdaq straciły na wartości odpowiednio 1,47 i 1,70 procent.Tym samym indeks 500 największych spółek znacząco oddalił się od rekordowego poziomu 1709 punktów z drugiego sierpnia. Co więcej, naruszył barierę 1670 punktów nieprzekraczalną od ponad miesiąca.

Notowania głównych indeksów z Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przyczyny takiego zachowania giełdowych graczy należy upatrywać w nieoczekiwanie słabych danych z amerykańskiej gospodarki. Przede wszystkim rozczarowała produkcja przemysłowa, która w lipcu utrzymała się na poziomie z poprzedniego miesiąca, choć prognozowano wzrost o 0,3 procent. Znacznie gorsze od oczekiwań i poprzednich odczytów okazały się też lokalne indeksy: Fed z Filadelfii i NY Empire State. Pierwszy z nich spadł do 9,3 punktów z 19,8 poprzednio. Wprawdzie oczekiwano spadku, ale jedynie do 15,5 punktów. Z kolei indeks publikowany przez Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku mimo prognozowanego wzrostu o 0,54 punkta spadł o 1,2 punkta.

Jedynie cotygodniowa publikacja liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych miała pozytywny wydźwięk dla gospodarki (odczyt: 320 tys.; prognoza: 335; poprzednio: 335). To najniższy poziom od sześciu lat. Jednak to co dobre dla gospodarki, nie zawsze jest pozytywnie odbierane przez inwestorów. Wszelkie informacje o poprawie sytuacji na rynku pracy w USA przybliżają do końca ery drukowania dolarów.

Nastrojów nie poprawiły też słabe wyniki kwartalne dwóch czołowych koncernów Cisco i Wal-Mart. Dodatkowo pierwszy zapowiedział zwolnienie 4000 pracowników, a Wal-Mart obniżył prognozy. Na zamknięciu papiery Cisco potaniały o 7,18, a Wal-Mart'a o 2,6 procent.

Jutro kalendarz będzie bardziej łaskawy, a przynajmniej piątkowe publikacje nie powinny znacząco umocnić strony podażowej. O 14:30 poznamy liczbę pozwoleń i rozpoczętych budów domów w Stanach Zjednoczonych, a na godzinę przed zamknięciem GPW wstępny wynik indeksu Uniwersytetu Michigan.

Czytaj więcej w Money.pl
Na Wall Street przeważali sprzedający akcje Giełdowi gracze z USA woleli powstrzymać się przed podejmowaniem odważniejszych decyzji.
Najsłabszy tydzień na Wall Street od czerwca Dzisiejsza sesja za Oceanem przyniosła kontynuację spadków przy niedużych obrotach.
Wall Street na plusie. Rzutem na taśmę Dow Jones Industrial wzrósł o 0,18 proc. do 15 498,32 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,41 proc. do 3669,12 pkt., zaś indeks S&P 500 - o 0,39 proc. do 1697,48 pkt.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)