Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jasiński: Na giełdę trafią m.in. Zakłady Azotowe Tarnów, Huta Łabędy

0
Podziel się:

Ministerstwo skarbu przygotowuje debiuty giełdowe Huty Łabędy, Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław, Sklejki Pisz, Zakładów Azotowych Tarnów i koksowni.

Ministerstwo skarbu przygotowuje debiuty giełdowe Huty Łabędy, Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław, Sklejki Pisz, Zakładów Azotowych Tarnów i koksowni - poinformował w czwartek minister skarbu Wojciech Jasiński podczas otwarcia Central&Eastern European Market Forum 2007 w Warszawie.

Jasiński podkreślił rolę prywatyzacji przez giełdę i rolę państwa jako akcjonariusza warszawskiej Giełdy (GPW)
. Przypomniał, że w ostatnich latach dostarczycielem spółek giełdowych o największej kapitalizacji - jak PKO BP, KGHM Polska Miedź, PKN Orlen czy Ruchu - był właśnie Skarb Państwa.

Dodał, że za 4-5 lat, po prywatyzacji energetyki, LOTu, przedsiębiorstw chemicznych, Polskiego Holdingu Farmaceutycznego i wprowadzenia na GPW mniejszościowych pakietów akcji kopalń, rolę dostarczyciela spółek giełdowych będzie musiał przejąć sektor prywatny.

Ministerstwo skarbu rozważa kilka zasad dopuszczenia na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych (GPW) nowych inwestorów, choć wyklucza sprzedaż Giełdy inwestorowi branżowemu. Te możliwości przedstawił minister skarbu Wojciech Jasiński.

Po pierwsze, resort skarbu będzie zapraszać do składania ofert na kupno kilku pakietów 5-10 proc. akcji przez wybranych krajowych inwestorów finansowych, fundusze inwestycyjne i emerytalne oraz emitentów. Drugi wariant zakłada pozostawienie udziałów Skarbu Państwa na poziomie 51 proc. akcji GPW.

W trzecim rozważa się zapewnienie Giełdzie ewentualnych kapitałów na kupno innej giełdy w Europie przez emisję akcji bez prawa głosu, ale z prawem do dywidendy (tzw. akcji niemych). Zaś warunkiem zakupu obecnych akcji GPW byłoby złożenie przez inwestora deklaracji objęcia akcji niemych w określonym terminie kilku lat, na wezwanie zarządu giełdy.

Czwarta zasada zakłada wprowadzenie do statutu GPW zmian przyznających akcjonariuszom prawo pierwokupu akcji Giełdy w przypadku chęci sprzedaży przez innego akcjonariusza lub przez przejęcie kontroli nad akcjonariuszem. Taka formuła zmian miałaby zagwarantować polski charakter akcjonariatu GPW.

Piąta możliwość to wprowadzenie takich zapisów do statutu GPW, by zgodę na sprzedaż akcji mogła wydawać Rada Giełdy, a nie, jak obecnie, Komisja Nadzoru Finansowego. Szósty wariant przewiduje wprowadzenie zmian umożliwiających wypłatę dywidendy akcjonariuszom GPW.

Jasiński dodał, że te wszystkie możliwości rozważa obecnie ministerstwo. Wyjaśnił, że od kilku tygodni dokonywana jest aktualizacja wyceny GPW i oczekiwana jest wycena wyższa od sporządzonej dwa lata temu.

Minister oczekuje, że w ciągu najbliższych miesięcy zostanie osiągnięte porozumienie co do dalszych losów GPW, a w ciągu dwóch lat zmiany zostaną zrealizowane, ale Skarb państwa nadal będzie odgrywał wiodącą rolę na akcjonariacie giełdy.

Jasiński wyjaśnił, że opowiada się przeciwko sprzedaży GPW inwestorowi branżowemu, by GPW nie stała się jedynie punktem przyjmowania zleceń dla innej giełdy. "Sprzedaż pakietu kontrolnego wykluczam także dlatego, że w polskich warunkach państwo powinno odgrywać ważną stabilizującą rolę, a to ze względu na fakt, że rodzimy kapitał prywatny jest nadal słaby" - powiedział.

"Nie prywatyzuje się podstawowych instytucji życia publicznego" - dodał Jasiński, podając przykład Zamku Królewskiego. W momencie tworzenia giełdy w 1991 r. zakładano, że powinna ona być sprywatyzowana w ciągu dwóch lat. Skarb Państwa ma obecnie 98,8 proc. akcji GPW.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)