Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest możliwe połączenie Opoczna i Cersanitu

0
Podziel się:

Zdaniem Michała Sołowowa, znaczącego akcjonariusza spółek Cersanit i Opoczno, rozważane jest połączenie obu firm w razie niepowodzenia scenariusza przeniesienia do Cersanitu produkcji płytek ceramicznych Opoczna.

Jest możliwe połączenie Opoczna i Cersanitu
(PAP/ Andrzej Wiktor)

Zdaniem Michała Sołowowa, znaczącego akcjonariusza spółek Cersanit i Opoczno, rozważane jest połączenie obu firm w razie niepowodzenia scenariusza przeniesienia do Cersanitu produkcji płytek ceramicznych Opoczna.

"Jest możliwy scenariusz fuzji tych dwóch firm, przy rozsądnym parytecie" - powiedział Sołowow w wywiadzie dla stacji TVN CNBC Biznes.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Opoczna miało 19 października decydować o sprzedaży Cersanitowi 100 proc. udziałów w spółce Opoczno I oraz 60,25 proc. akcji litewskiej spółki Dvarcioniu Keramika AB.

Sprzedaż tych udziałów oznaczałaby, że cała produkcja płytek trafiłaby do Cersanitu, a Opoczno zajęłoby się wyłącznie działalnością handlową.

Akcjonariusze Opoczna wycofali jednak z porządku obrad NWZA punkty dotyczące sprzedaży. Zmianie profilu działalności Opoczna sprzeciwiali się akcjonariusze mniejszościowi Opoczna. Złożyli oni do zarządu Opoczna wniosek o zwołanie kolejnego NWZA.

W jego porządku obrad miałby znaleźć się punkt dotyczący powołania rewidenta do spraw szczególnych, którego zadaniem byłoby dokonanie wyceny udziałów w spółkach Opoczno I i Dvarcioniu Keramika AB w kontekście ustalenia warunków ewentualnej ich sprzedaży na rzecz Cersanitu.
_ Zarząd zwołał kolejne posiedzenie NWZA na dzień 15 listopada 2007 roku, wprowadzając na porządek jego obrad kwestię powołania rewidenta do spraw szczególnych. _Sołowow poinformował, że nie będzie podejmował decyzji wbrew pozostałym akcjonariuszom Opoczna. "Uważam, że źle skomunikowaliśmy się z rynkiem, nie byliśmy w stanie przekazać, dlaczego chcieliśmy tak postąpić. Moim zdaniem, udziałowcy Opoczna na tym by nie stracili" - powiedział Sołowow.

"Nie chcemy robić nic przeciwko innym udziałowcom. Jesteśmy w trakcie konsultacji z akcjonariuszami Opoczna i mam nadzieję, że przyniosą one efekty" - dodał.

Zdaniem Sołowowa, scenariusz przeniesienia produkcji Opoczna do
Cersanitu byłby korzystny dla spółek. "Wartością w Opocznie jest marka, bardzo dobra i rozpoznawalna. Natomiast zakłady Opoczna są w średnim stanie i wymagają modernizacji" - powiedział.

"Założyliśmy, że Opoczno będzie sprzedawało za około 1,2 mld zł w perspektywie 3-5 lat. Wierzymy też, że w ciągu kilku lat będziemy w stanie zrobić z Opoczna firmę wartą od 600 mln do 1 mld zł" - dodał.

Sołowow posiada 49,65 proc. głosów na WZA Cersanitu, natomiast spółka ta posiada z kolei 48,42 proc. głosów na WZA Opoczna. Inwestor jest także jednym z głównych udziałowców Barlinka, produkującego deski podłogowe, posiada 51,48 proc. głosów na WZA tej spółki.

W sierpniu tego roku nastąpił rozruch fabryki Barlinka na Ukrainie. Jej moce wynoszą 2 mln metrów kwadratowych deski rocznie. "Fabryka na Ukrainie spowoduje zwiększenie przychodów grupy o około 16 proc., ale bez spadku rentowności" - powiedział Sołowow.

Dodał, że w najprawdopodobniej w styczniu rozstrzygnie się, czy Barlinek poprzez przejęcie wejdzie na rynek rumuński.

"Wejście do Rumunii może nastąpić poprzez akwizycję podmiotu, który znalazł się w tarapatach finansowych. My mamy zamiar kupić tylko aktywa i prowadzimy obecnie due diligence. Myślę, że potrwa to jeszcze około 2 miesięcy" - powiedział Sołowow.

"Docelowo tamtejszy zakład mógłby produkować kolejne 2 mln metrów kwadratowych deski rocznie. Oznaczałoby to około 14 proc. wzrostu przychodów grupy" - dodał.

Barlinek kupił w ubiegłym miesiącu w Rosji grunty na których za około 260 mln zł wybuduje fabrykę deski wielowarstwowej. Uruchomienie fabryki planowane jest na wiosnę 2009 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)