Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest projekt kodeksu nadzoru korporacyjnego

0
Podziel się:

IBnGR ukończył prace na projektem kodeksu nadzoru korporacyjnego stworzonego w odpowiedzi na liczne przypadki naruszeń praw mniejszościowych akcjonariuszy w polskich spółkach publicznych

- poinformował Jan Szomburg, prezes IBnGR.

Kodeks przewiduje m.in. wprowadzenie do rad nadzorczych spółek przynajmniej dwóch tzw. niezależnych członków, wolnych od powiązań ze spółką lub jej dominującym akcjonariuszem, w celu uwzględnienia interesów mniejszościowych akcjonariuszy.

Dokument kładzie też nacisk na poprawę polityki informacyjnej firm przez umożliwienie dostępu do wiadomości, które pozwoliłyby ocenić bieżącą sytuację spółek i perspektywy ich rozwoju.

Szomburg poinformował, że projekt zostanie teraz przedłożony Giełdzie Papierów Wartościowych, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Ministerstwu Skarbu oraz uczestnikom rynku. Kodeks będzie dokumentem niezależnym od kodeksu spółek handlowych, według którego muszą działać rejestrowane w Polsce firmy.

Stosowanie go przez spółki ma mieć charakter dobrowolny. Spółki już teraz mogą zadeklarować, czy będą się stosowały do zasad zapisanych w kodeksie.

Szomburg zapowiedział, że Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) zamierza przeprowadzać ratingi spółek publicznych, które oceniałyby jakość zarządzania korporacyjnego w konkretnych przedsiębiorstwach. Zdaniem specjalistów tego typu ocena może istotnie wpłynąć na notowania spółek na rynku.

Obecnie w Polsce nad takim dokumentem, poza IBnGR, które przy tworzeniu kodeksu wspierało się opinią ekspertów rynku kapitałowego, pracuje też Forum Corporate Governance - Polskie przedsiębiorstwa w XXI wieku, wsparte przez GPW i KPWIG.

Szomburg poinformował, że zaprezentowana podczas konferencji wersja dokumentu pozostaje projektem.

'Chcemy w ten sposób utrzymać możliwość połączenia wyników prac różnych ośrodków i wypracowania wspólnej wersji kodeksu dobrej praktyki'- powiedział Szomburg.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)