Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest ugoda rząd - Eureko. Za 4,77 mld złotych

0
Podziel się:

Odszkodowanie zapłacone będzie w części z dywidendy spółki, a w części ze sprzedaży akcji na GPW.

Jest ugoda rząd - Eureko. Za 4,77 mld złotych
(PAP/Tomasz Gzell)

(Aktualizacja: godz. 14.40)

*Skarb Państwa zapłaci 4,77 mld złotych odszkodowania, za co odzyska kontrolę nad spółką PZU. Minister Grad jest zadowolony, ale nawet koalicyjni posłowie PSL są rozczarowani. *

Eureko domagało się wcześniej od Polski 35,6 mld zł odszkodowania za nie wywiązanie się z umowy sprzedaży większości udziałów PZU.

_ - W dniu dzisiejszym, który traktuję jako najważniejszy w mojej pracy, zawarliśmy porozumienie z Eureko, które kończy dziesięcioletni nasz spór o spółkę PZU S.A. _ - podkreślił szef resortu skarbu dodając, że ugoda była jeszcze negocjowana w nocy.

POSŁUCHAJ ALEKSANDRA GRADA:

(Dźwięk: Money.pl)

Trwający od prawie 10 lat spór dotyczył sprzedaży holenderskiemu koncernowi akcji PZU SA w 1999 roku. Holendrzy twierdzili, że ponieśli ogromne straty w wyniku niedokończonej prywatyzacji PZU, w której mieli zagwarantowany większościowy udział.Kwota odszkodowania składa się z dwóch części: 3,55 mld Skarb Państwa zapłaci do końca roku - źródłem będzie dywidenda Skarbu Państwa z zysku PZU. Druga część 1,22 mld złotych ze sprzedaży akcji Skarbu Państwa w ofercie publicznej.

Podczas wczorajszego walnego zgromadzenia PZU utworzyło na ewentualne odszkodowanie rezerwę w wysokości 12 mld złotych na poczet przewidywanej dywidendy.

Wniosek w tej sprawie złożył Skarb Państwa.

Za przyjęciem tej uchwały głosowali między innymi główni akcjonariusze PZU, czyli Skarb Państwa oraz Eureko.

Przez 15 lat Eureko nie będzie mogło powiększać swojego zaangażowania w PZU. Eureko wycofało też wszelkie roszczenia odszkodowawcze.

- _ Odzyskaliśmy kontrolę nad PZU. Eureko w sposób kontrolowany wyjdzie z inwestycji i będzie możliwość odblokowania rozwoju PZU i wprowadzenie spółki na giełdę _ - mówił minister skarbu Aleksander Grad.

W wyniku porozumienia Skarb Państwa uzyska między innymi następujące korzyści:

 • zrzeczenie się roszczeń Eureko BV wobec Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej i PZU SA, w tym zrzeczenie się roszczeń arbitrażowych;
 • zgoda Eureko BV na rezygnację z uprawnień strategicznego inwestora w PZU SA;
 • zgoda Eureko BV na nieprowadzenie działalności konkurencyjnej wobec PZU SA przez 3 lata po zejściu poniżej 13 proc.;
 • zobowiązanie się Eureko BV do niezwiększania swojego udziału kapitałowego w PZU SA przez 15 lat;
 • zrzeczenie się uprawnień indywidualnych Eureko BV (do powoływania 4 członków Rady Nadzorczej i 2 członków Zarządu, w tym wiceprezesa) w PZU SA przyznanych na mocy istniejących umów i statutu;
 • zgoda Eureko BV na wygaśnięcie Umowy Sprzedaży Akcji i Pierwszej Umowy Dodatkowej, m.in. w zakresie postanowień zakazujących Skarbowi Państwa zbywania istotnych pakietów akcji PZU SA na rzecz innych podmiotów.

Posłowie różnie oceniają ugodę

Poseł PiS Maks Kraczkowski zaznacza, że mimo dość znacznej kwoty, cenniejsze z punktu widzenia państwa było zawarcie tej ugody:

(Dźwięk: IAR)

Tymczasem wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński z SLD jest zbulwersowany tym, że państwo płaci odszkodowanie, a winni podpisania niekorzystnej umowy nie ponoszą żadnych konsekwencji:

(Dźwięk: IAR)

Rozczarowania ugodą nie kryje szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. Jego zdaniem o rozstrzygnięciu sprawy powinien zdecydować sąd arbitrażowy:

(Dźwięk: IAR)

Zostały jeszcze inne roszczenia

Żądania Eureko, które domagało się rekordowego odszkodowania, udało się ograniczyć, jednak od Skarbu Państwa odszkodowań domagają się też inni. W sumie grozi nam jeszcze ponad 30 miliardów roszczeń od różnych firm.

 • 8,1 mld zł - suma jakiej domaga się Vivendi S.A. oraz Vivendi Telecom International S.A., zarzucając niewywiązywanie się przez Polskę z umowy z Francją w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji
  • 2 mld zł - domaga się Mercuria Energy Group Limited za zdaniem firmy nieprzestrzeganie przez Polskę Traktatu Karty Energetycznej
  • 1 mld zł - odszkodowania domaga się osoba fizyczna (personalia utajniono) za szkody, jakie miała ponieść na skutek urzędniczych decyzji
  • 213 mln zł - domaga się Elektrim Megadex za straty poniesione z powodu nieprawidłowych decyzji urzędów skarbowych
  • *38,5 mln zł *- dochodzi MCI Management za straty poniesione na akcjach JTT Computer
  • 36 mln zł - o tyle procesuje się Optimus za szkody spowodowane decyzjami skarbówki

Większość spraw wytoczonych Skarbowi Państwa udało się oddalić lub doprowadzić do ugody. W ciągu minionych trzech lat państwo przegrało jednak ponad 160 procesów i państwo musiało wypłacić 100 mln zł odszkodowań. To stosunkowo niewielka suma biorąc pod uwagę wysokość pierwotnie żądanych odszkodowań.

_ źródło: Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa _

Sporą część roszczeń stanowiły i nadal stanowią pozwy o odszkodowania za utracone mienie zabużańskie oraz straty poniesione w okresie powojennej nacjonalizacji, a także na mocy tzw dekretów bierutowskich, dotyczące przejmowania nieruchomości i majątku na terenie Warszawy. Od 2006 roku roszczenia te przekroczyły 7 mld zł.

Kolejną stosunkowo liczną grupą są roszczenia związane ze skargami na przeciągające się sprawy sądowe, decyzje urzędów skarbowych oraz nadzoru skarbowego.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)