Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JSW chce udostępnić nowe złoże węgla

0
Podziel się:

Jastrzębska Spółka Węglowa rozpoczęła prace związane z udostępnieniem nowego złoża węgla koksowego "Pawłowice 1" przez kopalnię "Pniówek" w Pawłowicach.

JSW chce udostępnić nowe złoże węgla
(Andrzej Stawiński/Reporter)

Obecnie dobiegają końca prace związane z wierceniem otworów badawczych pod szyb VI - podała spółka.

Obecnie trwają prace związane z wierceniem czterech otworów badawczych pod szyb VI, który zostanie zbudowany w Mizerowie. Odwierty te pozwolą na lepsze rozpoznanie złoża, określenie właściwości skał i szczegółowe zbadanie warunków hydrogeologicznych warstw, w których będzie głębiony przyszły szyb, co pozwoli wybrać najlepszą metodę jego głębienia i oszacować koszty.

JSW planuje uzyskanie pierwszego wydobycia z części zachodniej złoża "Pawłowice 1" w 2015 roku, a osiągnięcie docelowego wydobycia na poziomie 7,2 tys. ton na dobę - w roku 2026. Rozpoczęcie wydobycia z części wschodniej złoża przewidziane jest w 2020 roku.

Zasoby operatywne złoża "Pawłowice 1" szacowane są na 54,3 mln ton do głębokości 1140 m i na 90 mln ton do głębokości 1300 m. Dzięki nim żywotność kopalni "Pniówek" ma zostać przedłużona do 2051 roku. Istnieje też możliwość wydłużenia działalności górniczej kopalni o kolejnych kilkanaście lat poprzez udostępnienie i zagospodarowania zasobów tego złoża do głębokości 1300 m. W złożu "Pawłowice 1" niemal 70 procent zasobów węgla stanowić mają pokłady najwyższej jakości węgli ortokoksowych typu 35, a 30 procent pokłady węgli koksowych typu 34.

Po węgiel z nowego złoża kopalnia zamierza sięgnąć od strony macierzystego zakładu, co ma pozwolić na wykorzystanie w procesie udostępnienia i zagospodarowania nowego złoża istniejącej już infrastruktury technicznej kopalni, między innymi przy przewietrzaniu wyrobisk, odstawie urobku i jego transporcie na powierzchnię, przeróbce mechanicznej węgla oraz odwadnianiu. W ten sposób przedsięwzięcie ma stać się bardzie opłacalne ekonomicznie dla przedsiębiorcy, gdyż nakłady są niższe niż w przypadku budowy nowej kopalni.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)