Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JSW ma nową koncesję na wydobycie węgla

0
Podziel się:

Minister środowiska przyznał Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesję na wydobywanie węgla i metanu w kopalni Krupiński w Suszcu.

JSW ma nową koncesję na wydobycie węgla
(jsw.pl)

Minister środowiska przyznał Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW)
nową koncesję na wydobywanie węgla i metanu w kopalni Krupiński w Suszcu. Dzięki temu kopalnia będzie mogła prowadzić tam wydobycie do końca 2030 r. Dotychczasowa koncesja wygasała z końcem 2015 r.

Jak poinformowała spółka w piątkowym komunikacie, nową koncesją objęto obszar górniczy _ Suszec IV _ o powierzchni 33,8 km kw. - położony głównie na terenie gminy Suszec oraz częściowo na terenie miast Orzesze i Żory. Powierzchnia dotychczasowego obszaru górniczego, określonego w koncesji z 1994 r., wynosiła 27,6 km kw.

Kopalnia starała się o nową koncesję nie tylko ze względu na upływający termin ważności, ale też wobec udokumentowania nowych zasobów węgla. Powiększenie obszaru górniczego o tereny znajdujące się na północ od obecnego obszaru _ Suszec III _ umożliwi kontynuowanie działalności wydobywczej w Krupińskim przez kilkanaście kolejnych lat.

Wielkość zasobów operatywnych, czyli możliwych do wydobycia, węgla kamiennego w obszarze objętym koncesją szacowana jest obecnie na 48,8 mln ton.

_ Roboty górnicze w rozszerzonej części obszaru górniczego zostały już rozpoczęte, gdyż stanowią kontynuację wcześniej prowadzonych prac związanych z rozpoznaniem złoża _ - wskazał cytowany w komunikacie JSW dyrektor kopalni Marian Kurpas.

Decyzja zarządu JSW o tym, że spółka będzie starać się o nową koncesję dla Krupińskiego, zapadła w czerwcu 2010 r. Wówczas zarząd zaakceptował przygotowaną przez dyrekcję zakładu _ koncepcję funkcjonowania kopalni Krupiński do roku 2030 w oparciu o udostępnienie i zagospodarowanie partii Centralnej, Zgoń i E, wraz z ujętym w nim zakresem działań _.

Zanim JSW wystąpiła o nową koncesję musiała spełnić wiele warunków, m.in. uzyskać - po uzgodnieniach z samorządami - decyzję środowiskową. Z uzyskanej decyzji wynika m.in., że kopalnia będzie prowadziła eksploatację wykorzystując istniejącą infrastrukturę i nie przewiduje budowy nowych obiektów. W obrębie terenu górniczego może wystąpić maksymalnie trzecia (z pięciu) kategoria szkód górniczych, a kopalnia będzie podejmowała działania mające na celu ograniczenie oddziaływania prowadzonej eksploatacji na powierzchnię.

Kopalnia Krupiński była budowana w latach 1976-1983. Od uruchomienia zakładu zostało tam wydrążonych ponad 400 km wyrobisk korytarzowych. Wyeksploatowano ponad sto parcel ścianowych w kilkunastu pokładach. Wydobyto ok. 50 mln ton węgla.

Kopalnia Krupiński nie wydobywa węgla koksowego typu 35, w którym specjalizuje się JSW, ale węgiel gazowo-koksowy typu 34, o nieco innych parametrach, a także węgiel energetyczny dla energetyki i drobnych odbiorców.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)