Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kara dla PGNiG nie powinna być dotkliwa

0
Podziel się:

URE na początku kwietnia rozpoczął proces rozliczania obliga gazowego za 2013 rok.

Kara dla PGNiG nie powinna być dotkliwa
(Reporter)

PGNiG oczekuje, że o ile na spółkę zostanie nałożona kara za niewykonanie obliga gazowego w 2013 roku, to jej wysokość nie będzie dotkliwa - poinformował dziennikarzy Jarosław Bauc, wiceprezes PGNiG.

Pytany o ewentualną karę dla PGNiG za niewykonanie obliga gazowego za 2013 rok, Bauc powiedział: _ Każda kara jest miarkowana zakresem winy. Nie sądzę by była dotkliwa, jeżeli w ogóle będzie _.

_ - W 2014 roku nie wykonujemy jak na razie tego co przewiduje ustawodawca, bo jest to niewykonalne. Po drugiej stronie giełdy musiałaby pojawić się strona popytowa, a jej na razie nie ma _ - dodał.

Bauc podtrzymał, że od pierwszego lipca PGNiG chce powołać spółkę obrotu detalicznego, której zadaniem będzie tworzenie popytu na gaz sprzedawany poprzez giełdę.

URE na początku kwietnia br. rozpoczęła proces rozliczania obliga gazowego za 2013 rok. Pełniący obowiązki prezesa URE Maciej Bando w lutowym wywiadzie dla PAP ocenił, że rozpoczęcie postępowania zmierzającego do ukarania PGNiG za niewykonanie obliga za ubiegły rok jest bardzo możliwe.

Z wstępnych danych z 2013 roku wynikało, iż przez giełdowy rynek gazu na TGE przeszło ok. 200 mln m sześc. paliwa. Tymczasem z ustawowych zapisów, wprowadzających tzw. obligo giełdowe w handlu gazem wynika, że aby to obligo wypełnić, obrót powinien być rzędu 1,4 mld m sześc.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)