Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kghm
30.12.2005 17:51

KGHM: Miedzi wystarczy na 40 lat

KGHM Polska Miedź planuje eksploatację swoich rodzimych złóż przez co najmniej 40 lat - poinformował rzecznik prasowy koncernu Dariusz Wyborski. Jest to odpowiedź na opinię wiceministra skarbu Macieja Heydela, według którego złoża KGHM Polska Miedź wyeksploatują się w ciągu najbliższych 11 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz

KGHM Polska Miedź planuje eksploatację swoich rodzimych złóż przez co najmniej 40 lat - poinformował rzecznik prasowy koncernu Dariusz Wyborski. Jest to odpowiedź na opinię wiceministra skarbu Macieja Heydela, według którego złoża KGHM Polska Miedź wyeksploatują się w ciągu najbliższych 11 lat.

"Szczegółowy plan produkcji górniczej z własnych złóż mamy opracowany do 2020 roku, zaś baza zasobowa będąca w naszej dyspozycji w rejonach wydobywczych Lubin - Głogów oraz Głogów Głęboki wystarczy na około 40 lat" - podkreślił w rozmowie z PAP Dariusz Wyborski.

W czwartek wiceminister skarbu Maciej Heydel powiedział, że złoża KGHM Polska Miedź wyeksploatują się w ciągu najbliższych 11 lat.

"Z najlepszych ekspertyz, które posiadamy wynika, że aktualne złoża KGHM wystarczą na jedenaście lat. Jednym z najpilniejszych zadań jest więc otwarcie się na nowe złoża i poszukiwanie partnerów międzynarodowych w celu pozyskania tych złóż" - powiedział.

Tymczasem rzecznik koncernu zaznaczył, że przemysłowe zasoby tylko samego nowego złoża pod nazwą "Głogów Głęboki", na które KGHM uzyskał w 2004 roku koncesję, szacowane są na 6 mln ton metalu; w całej 45-letniej historii koncern wyprodukował 13 mln ton kruszcu.

"Przy czym niewielka część naszej produkcji bazuje na obcych koncentratach miedzi i tzw. złomach, czyli metalu kupowanym z zewnątrz, a nie pochodzącym z wydobycia własnych złóż" - powiedział.

Według Wyborskiego przemysłowa baza zasobowa może się zmienić.

"Chodzi o to, jak będzie wyglądał stosunek kosztów wydobycia do cen kruszcu na światowych giełdach. Ten bilans będzie najważniejszy w podejmowaniu decyzji o eksploatacji kolejnych rejonów. Nasze wyliczenia powstały w oparciu o dzisiejsze warunki jeśli chodzi o koszty oraz o ceny miedzi prognozowane na poziomie 1800 - 2600 USD za tonę" - powiedział Wyborski.

"Jeśli ceny będą szły w górę lub będą na takim poziomie jak obecnie, a rozwiązania technologiczne umożliwią osiągnięcie niższych kosztów to nie wykluczone, że ilość zasobów, których eksploatacja będzie opłacalna, będzie jeszcze większa" - dodał.

Zaznaczył, że spółka nie ustaje w poszukiwaniu nowych złóż poza granicami. Poszukiwania te ma także zapisane w strategii firmy.

"Chodzi o to, aby zwiększyć produkcję i zmniejszyć koszty, a napływ taniego surowca może przynieść właśnie eksploatacja niskokosztowych złóż np. w Afryce lub Ameryce Południowej" - powiedział rzecznik.

"Dysponując takimi złożami spółka pozostanie konkurencyjna także w okresie dekoniunktury i niskich cen miedzi - dodał.

Dyrektor ds. nowych przedsięwzięć inwestycyjnych w KGHM Herbert Wirth informował, że firma rozpatruje cztery inwestycje za granicą - w Ameryce Łacińskiej (Peru), Chinach, na Pacyfiku i w rejonie afrykańskim.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: kghm, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz