Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
KGHM wybuduje piec zawiesinowy za 1,7 mld złotych

KGHM wybuduje piec zawiesinowy za 1,7 mld złotych

Fot. Kazimierz S. Ożóg/Wikipedia

Zarząd KGHM podjął ostateczną decyzję o budowie pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów. Spółka zakłada, że budowa pieca potrwa ponad cztery lata.

KGHM spodziewa się, że zmiana technologii pozwoli na zmniejszenie jednostkowego kosztu produkcji miedzi i negatywnego wpływu na środowisko. Inwestycja ma mieć także duży wpływ na poprawienie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Inwestycję przewiduje się zrealizować w nieco ponad cztery lata. Koszt budowy pieca to około 1,7 mld zł - napisano w komunikacie.

W latach 2010-2011 zrealizowany zostanie zakres projektów technicznych oraz prace przygotowawcze - budowlano konstrukcyjne do dalszej zabudowy urządzeń - dodano.

Spółka podała, że nowy piec będzie najnowocześniejszą linią produkcyjną na świecie o zdolności produkcji 250 tysięcy ton miedzi rocznie.

KGHM planuje zastąpić technologię opartą o przetop koncentratów w piecach szybowych, nowoczesnym procesem zawiesinowym.

- Piece szybowe w Hucie I wprawdzie spełniają potrzeby produkcyjne firmy, ale jest to technologia przestarzała i schyłkowa. Zmiana technologii pozwoli na zmniejszenie jednostkowego kosztu produkcji i negatywnego wpływu na środowisko. Inwestycja ta będzie miała również duży wpływ na poprawienie bezpieczeństwa i higieny pracy - powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM.

KGHM zakłada, że zrealizowanie inwestycji pozwoli zabezpieczyć produkcję hutniczą przez kolejne 40 lat, przy minimalizacji oddziaływania na środowisko naturalne oraz zredukuje w sposób znaczący emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Spółka zapewnia, że prace związane z zabudową nowej instalacji pieca zawiesinowego nie zakłócą planów produkcyjnych realizowanych w dotychczasowej technologii.

Rada Nadzorcza zaakceptowała budowę pieca w październiku 2008 roku. Od tego czasu trwały prace studialne i projektowe, obliczanie kosztów inwestycji i opracowanie biznes planu.

Piec zawiesinowy pracuje już w Hucie Miedzi Głogów II.

kghm, kgh
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2010-05-10 22:20 portfel "Dr No"
Ciekawe kto dostanie to zlecenie