Notowania

kghm
13.12.2012 16:55

KGHM zainwestuje 100 mln złotych. Zobacz w co

Do zainwestowania po 100 mln zł w badania i prace rozwojowe wspierające rozwój branży metali nieżelaznych zobowiązały się w podpisanym porozumieniu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz KGHM Polska Miedź S.A.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)

Do zainwestowania po 100 mln zł w badania i prace rozwojowe wspierające rozwój branży metali nieżelaznych zobowiązały się w podpisanym porozumieniu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz KGHM Polska Miedź S.A.

Jak wyjaśniono w czasie spotkania, przedsięwzięcie o nazwie CuBR to pierwsza w Polsce inicjatywa, w której międzynarodowa korporacja wychodzi do agencji rządowej z propozycją finansowania współpracy badawczo-rozwojowej.

_ Obie strony zobowiązują się do sfinansowania specjalnych konkursów na prace dotyczące nowych technologii związanych z inżynierią materiałową _ - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Wyjaśniła, że na podpisanej w umowie skorzystać może nie tylko KGHM, ale również inne firmy zainteresowane wykorzystywaniem przetworzonych produktów miedziowych.

Dzięki programowi CuBR korzyści odnieść mają też polscy naukowcy, którzy dostaną środki, by pracować nad nowymi technologiami. Minister Kudrycka przyznała w rozmowie z PAP, że kiedy przemysł zaczyna definiować swoje oczekiwania, naukowcy mogą wypracowywać nowe rozwiązania technologiczne. Dzięki programowi CuBR będą mieli realne szanse na ich wdrożenie.

Kudrycka wyjaśniła, że w ramach projektu finansowane mają być badania, które pomogą w tym, by wydobywana w Polsce miedź - a także towarzyszące jej inne surowce - były przetwarzane na terenie Polski. _ - Chodzi o to, byśmy nie tylko eksportowali surowce nieprzetworzone, ale również abyśmy mogli przetwarzać je i eksportować w postaci dużo bardziej wyrafinowanych rozwiązań technologicznych _ - zaznaczyła minister.

_ - KGHM chce produkować taniej i bezpieczniej. Dzisiaj nie znajdujemy rozwiązań gotowych do wykorzystania w naszych trudnych, specyficznych warunkach. Dlatego wspieramy polską myśl naukową, licząc na rezultaty światowej klasy _ - powiedział prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. dr hab. Herbert Wirth.

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski zaznaczył, że liczy na to, że _ będzie wzór dla innych firm _. Do inwestowania w badania i rozwój zachęcała prywatne firmy również minister Kudrycka.

_ - Badania i rozwój są kluczowymi elementami decydującymi o przewadze konkurencyjnej gospodarki każdego kraju - powiedział prof. Kurzydłowski. - Jestem przekonany, że zainwestowane w ramach programu CuBR pieniądze przyniosą rodzimemu przemysłowi metali nieżelaznych stały dostęp do innowacyjnych technologii, a Polsce zapewnią umacnianie pozycji lidera na arenie międzynarodowej. _

Program CuBR potrwać ma 10 lat przy czynnym udziale jednostek naukowych, uczelni oraz przyzakładowych jednostek badawczych. Wykonane w ramach niego prace mają spowodować wzrost poziomu technologicznego i technicznego polskiego przemysłu metali nieżelaznych oraz zwiększenie udziału polskiej nauki w zakresie teoretycznych podstaw procesów przeróbki, metalurgii, przetwórstwa i nowych materiałów w skali światowej.

Dyrektor NCBR zapowiedział, że pierwszy konkurs rozpisany będzie w pierwszym kwartale 2013 roku

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd wyciągnie z KGHM nawet 8 miliardów. Ile na tym stracisz? Obecna sytuacja w miedziowej spółce może wstrząsnąć całym indeksem WIG20. Zobacz, co zrobić z akcjami.
Mocne tąpnięcie KGHM. Co się stało? Zobacz, czy to początek głębszych spadków miedziowego giganta.
Cios w akcjonariuszy KGHM. Kto następny? Donald Tusk nie chce się dzielić zyskami państwowych firm. Nowy podatek sprawi, że drobni inwestorzy dostaną mniej.
Tagi: kghm, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz