Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGHM: Związki żądają gwarancji zatrudnienia. Na 10 lat

0
Podziel się:

W przeciwnym razie grożą sporem zbiorowym.

KGHM: Związki żądają gwarancji zatrudnienia. Na 10 lat
(materiały prasowe/kghm.pl)

Działający w KGHM Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego żąda m.in. gwarancji zatrudnienia pracowników na co najmniej 10 lat od momentu ewentualnej utraty kontroli Skarbu Państwa nad spółką.

Jeśli do 24 sierpnia postulaty nie zostaną uwzględnione, rozpocznie się spór zbiorowy.

W piśmie do zarządu KGHM, ZZPPM zażądał również _ odstąpienia od represjonowania pracowników i reprezentujących ich związków zawodowych, którzy w dniach 05 maja b.r. i 11 sierpnia b.r. wystąpili w obronie miejsc pracy i praw pracowniczych _.

Związek chce, by wycofane zostały złożone w tych sprawach doniesienia prokuratorskie i by uczestnikom protestów zapewniono utrzymanie wszelkich praw płacowych.

ZZPPM chce też m.in., by podpisany został _ pakiet pracowniczy _, który wszedłby w życie w przypadku utraty kontroli Skarbu Państwa nad spółką. Zawierałby on minimum 10-letnie gwarancje zatrudnienia dla wszystkich pracowników oraz coroczną waloryzację płac wskaźnikiem nie niższym od wskaźnika inflacji osiągniętego w roku poprzednim.

Związkowcy domagają się również zamiany umów na czas określony na umowy na czas nieokreślony wszystkim pracownikom, którzy na tych umowach przepracowali nienagannie co najmniej trzy miesiące.

Wśród roszczeń przesłanych do zarządu jest też ustalenie na zerowym poziomie wysokości wynagrodzeń członków rad nadzorczych w spółkach zależnych.

_ Jeśli w terminie do dnia 24 sierpnia b.r. nie zostaną uwzględnione nasze żądania, zaistnieje spór zbiorowy z procedurami przewidzianymi w cytowanej ustawie _ - napisali w piśmie związkowcy.

Czytaj w Money.pl
*Megaprywatyzacja. Kto kupi KGHM? * Jeśli Skarb Państwa pozbędzie się swoich pakietów spółek z GPW zyska na tym 17,5 mld złotych. O realizację planów będzie jednak ciężko. Czytaj w Money.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)