Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KNF zajmie się najpierw Optimusem a potem PZU

0
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego zajmie się zatwierdzeniem na stanowisko prezesa PZU Jaromira Netzla najwcześniej pod koniec października. Natomiast na jednym z najbliższych posiedzeń wyda decyzję w sprawie Optimusa.

Komisja Nadzoru Finansowego zajmie się zatwierdzeniem na stanowisko prezesa PZU Jaromira Netzla najwcześniej pod koniec października. Natomiast na jednym z najbliższych posiedzeń wyda decyzję w sprawie Optimusa, który złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie decyzji o wcześniej nałożonej karze.

"W najlepszym przypadku odbędzie się to w ostatnich dniach października lub na początku listopada" - powiedział przewodniczący KNF Stanisław Kluza podczas konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie o termin, w którym Komisja zajmie się zatwierdzeniem Jaromira Netzla na stanowisko prezesa PZU Natomiast szybciej Komisja chciałaby się zająć sprawą Optimusa.

"Chcielibyśmy się zająć tą sprawą jak najszybciej. W ciągu najbliższych dwóch posiedzeń albo w piątek, albo w poniedziałek" - powiedział Kluza.

Poprzedniczka KNF - Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wcześniej postanowiła z dniem 1 grudnia 2006 roku wykluczyć z obrotu na rynku regulowanym akcje Optimusa i nałożyć na spółkę karę finansową w wysokości 0,5 mln zł.

Kara została nałożona za naruszenie obowiązków informacyjnych m.in. za umyślne ukrycie przed inwestorami informacji o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji prywatnej.

Optimus złożył wniosek do KNF o ponowne rozpatrzenie sprawy. W związku z decyzją komisji, GPW postanowiła zawiesić obrót akcjami Optimusa do czasu wydania decyzji przez Komisję Nadzoru Finansowego.

W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Kolejne dwa posiedzenia planowane są na najbliższy piątek i na poniedziałek, 13 i 16 października.

"W tej chwili w Komisji nie ma zaległości, ale pewna liczba spraw zaczęła się kumulować, dlatego zaplanowaliśmy posiedzenia na piątek i poniedziałek" - powiedział Kluza. Łącznie do końca 2006 roku KNF planuje jeszcze sześć posiedzeń.

Przewodniczący KNF nie przedstawił jeszcze struktury organizacyjnej urzędu, obecnie odbywa serię spotkań z departamentami integrowanych instytucji. "To pozwoli ocenić rzeczywisty podział kompetencji. Pierwsze spotkania oceniam bardzo pozytywnie w obu instytucjach. Będę starał się zachęcać pracowników do pozostania w tych urzędach, wierzę, że wiele z tych osób, specjalistów, zostanie" - powiedział Kluza.

W Komisji przeprowadzana jest także inwentaryzacja departamentów i po jej zakończeniu przewodniczący podzieli obowiązki między kierownictwo KNF. Nowy przewodniczący KNF chce, by Komisja nie tylko sprawowała funkcję nadzoru, ale także wspomagała rozwój rynków finansowych oraz sprawowała funkcję edukacyjną.

"To nie jest instytucja, która szuka słabych punktów. Widzę ją jako instytucję wyznaczającą standardy, gwarantującą sprawny i stabilny rozwój rynku w Polsce. W naszej części Europy jest wiele miejsc aspirujących do bycia centrami finansowymi regionu, dlatego także powinniśmy stwarzać dla rynku perspektywy rozwoju" - powiedział Kluza. "Perspektywy rozwoju systemu finansowego w Polsce oceniam jako bardzo wysokie i dobre" - dodał.

_ KNF zastąpiła Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Od 1 stycznia 2008 r. KNF przejmie też nadzór nad bankami od Komisji Nadzoru Bankowego. _Zdaniem Kluzy, proces łączenia dwóch nadzorów powinien być procesem ewolucyjnym. "Chcę, aby to był proces elastycznej ewolucji, sprawny i skuteczny. Bardzo podoba mi się struktura nadzoru w Wielkiej Brytanii, problem w tym, że Polska nie ma tak rozbudowanego rynku finansowego, dlatego może szukać prostszego modelu" - powiedział.

Przewodniczący KNF poinformował dziennikarzy po konferencji, że w jego ocenie od pięciu do siedmiu prospektów emisyjnych skierowanych do Komisji to materiały gotowe do zatwierdzenia. Nie wiadomo jednak czy na najbliższych dwóch posiedzeniach Komisja zatwierdzi nowe prospekty i ewentualnie ile.

Zastępcami przewodniczącego KNF są Iwona Duda i Marcin Gomoła. Arkadiusz Huzarek został przedstawicielem ministerstwa finansów, a Henryk Cioch przedstawicielem prezydenta w KNF.

Kluza poinformował dziennikarzy, że na pierwszym posiedzeniu Komisji obecnych było pięciu z siedmiu członków KNF. Nieobecny był Cioch oraz przedstawiciel MPiPS, który nie został jeszcze powołany.

"Powołanie przedstawiciela ministerstwa powinno mieć miejsce w ciągu najbliższych dni. Mam nadzieję, że będzie on obecny na najbliższym posiedzeniu" - powiedział Kluza. W skład Komisji wchodzi także prezes lub wiceprezes NBP. Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym, powołująca nowy urząd - Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) weszła w życie 19 września.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)