Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kofola szykuje kolejne przejęcia

0
Podziel się:

Grupa Kofola może w tym roku zrealizować transakcję przejęcia na jedym z rynków, gdzie jest już obecna, czyli w Polsce, Czechach, Rosji lub na Słowacji - powiedział Bartosz Marczuk, dyrektor finansowy spółki.

Kofola szykuje kolejne przejęcia
(domin_domin/iStockphoto)

Grupa Kofola może w tym roku zrealizować transakcję przejęcia na jedym z rynków, gdzie jest już obecna, czyli w Polsce, Czechach, Rosji lub na Słowacji - powiedział Bartosz Marczuk, dyrektor finansowy spółki.

Kofolę interesują głównie spółki z segmentu napojów gazowanych, o minimalnych rocznych obrotach na poziomie ok. 20 mln zł._ - Mamy apetyt na akwizycje, pracujemy nad nimi. Będę zadowolony, jeśli uda się zamknąć jakąś transakcję w tym roku _ - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Marczuk.

_ - Interesują nas firmy napojowe, wszystko co pasuje do naszego portfela. Napoje niegazowane radzą sobie teraz słabo, więc są dla nas mało atrakcyjne, chyba że trafiłaby się jakaś +perełka+. Nie chcemy na razie wychodzić poza kraje, w których jak dotąd działamy, więc szukamy potencjalnych akwizycji na rynkach, na których funkcjonujemy _ - dodał.

Grupa Kofola prowadzi działalność w Polsce, Czechach, na Słowacji i w Rosji. Na pytanie, jakiej wielkości spółki interesują Kofolę, dyrektor finansowy odpowiedział: _ Minimalne obroty powinny być takie, jak w przejętej w zeszłym roku firmie Pinelli, czyli ok. 20 mln zł przychodów rocznie. Limit górny będzie zależał od możliwości pozyskania finansowania _.

W piątek, 30 marca, na rynku Catalyst zadebiutowały obligacje Grupy Kofola. Producent napojów wprowadził na rynek trzy serie A obligacji o łącznej wartości nominalnej 49 mln zł. Środki z emisji spółka wykorzystała m.in. na sfinansowanie inwestycji - akwizycję spółki Pinelli oraz zainstalowanie linii gorącego rozlewu.

Marczuk dodał, że poprzez emisję obligacji Kofola chciała również zdywersyfikować finansowanie oraz zaistnieć na rynku kapitałowym przed kolejnymi planami akwizycyjnymi.

Dodał, że przy okazji przejęcia zwiększeniu może ulec free float spółki, który obecnie wynosi niecałe 0,5 proc. - _ Liczymy, że przy akwizycji free float się zwiększy, czy to poprzez emisję, czy też wymianę akcji za akcje _ - powiedział.

Dodał, że spółka nie wyklucza kolejnej emisji obligacji, jeśli transakcja przejęcia okaże się duża. Grupa Kofola wypracowała w 2011 roku skorygowany zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w wysokości 27,2 mln zł, co oznacza wzrost o 92 proc. wobec 2010 roku. Skorygowana EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację i skorygowany o wpływ zdarzeń jednorazowych) wyniosła 135,7 mln zł, a przychody wzrosły o 5 proc. do 1,34 mld zł.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)