Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wezwanie
04.10.2007 09:50

Koncern medialny z RPA przejmie Gadu-Gadu

MIH Poland Holdings BV wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Gadu-Gadu po 23,5 zł za papier i zamierza wycofać akcje spółki z GPW w przypadku powodzenia wezwania - poinformował pośredniczący w wezwaniu CDM Pekao SA.

Podziel się
Dodaj komentarz

MIH Poland Holdings BV wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Gadu-Gadu po 23,5 zł za papier i zamierza wycofać akcje spółki z GPW w przypadku powodzenia wezwania - poinformował pośredniczący w wezwaniu CDM Pekao SA.

Po ogłoszeniu wezwania kurs spółki wzrósł o blisko 20 proc. O godzinie 10. za jedna akcję spółki płacono 22,89 zł.

"Warsaw Equity Holding Sp. z o.o. - większościowy akcjonariusz spółki Gadu-Gadu S.A., posiadający 55,05% akcji - zdecydował się sprzedać swoje udziały firmie Naspers Ltd, dzięki czemu nowy akcjonariusz nabędzie pakiet kontrolny akcji Gadu-Gadu S.A" - poinformowała spółka w komunikacie.

_ W wyniku wezwania MIH Poland Holdings BV zamierza nabyć wszystkie 17.584.611 akcji, stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego spółki. _"Podmiot nabywający akcje zobowiązuje się nabyć akcje pod warunkiem, że przynajmniej 67 proc. wszystkich akcji, tj. nie mniej niż 11.781.689 akcji, będzie objętych zapisami" - napisano w raporcie.

Zapisy potrwają od 15 października do 13 grudnia tego roku. Planowana data realizacji transakcji sprzedaży na GPW to 18 grudnia.

Obecnie wzywający nie posiada akcji Gadu-Gadu. "Wzywający zamierza wystąpić z wnioskiem do KNF o wydanie zgody na zniesienie dematerializacji akcji oraz z wnioskiem o wycofanie akcji z obrotu na GPW tak szybko, jak będzie to prawnie i praktycznie możliwe" - poinformował pośredniczący w wezwaniu. W środę na zamknięciu sesji za akcje Gadu-Gadu płacono 19,38 zł.

| Daniel Gąsiorowski, analityk Money.pl: |
| --- |
| Wezwanie na akcje Gadu-Gadu może zakończyć się niepowodzeniem, a do wycofania spółki z GPW droga jeszcze daleka. Warto pamiętać, że oferta pierwotna spółki wzbudzała duże kontrowersje. Gadu-Gadu sprzedawało akcje warte 100 mln zł, co było jedną z większych ofert prywatnych w br. na naszym rynku. Jednocześnie cena emisyjna (21 zł), była bardzo wysoka, gdyż wskaźnik cena/zysk wynosił 100, czyli rekordowo dużo. Dziś również Gadu-Gadu poinformowało o podpisaniu listu intencyjnego „pomiędzy akcjonariuszem większościowym Emitenta tj. Warsaw Equity Holding Sp. z o.o. a spółką prawa holenderskiego przy udziale Emitenta". Jak podała spółka „przedmiotem listu jest prowadzenie negocjacji w celu nawiązania współpracy biznesowej i transferu know - how do Gadu - Gadu S.A. oraz ewentualne odkupienie przez spółkę prawa holenderskiego od Warsaw Equity Holding Sp. z o.o. akcji Emitenta w wyniku ogłoszonego wezwania". Następnie spółka poinformowała, że WEH sprzeda pakiet kontrolny. W kontekście tych informacji, cena
zaproponowana w wezwaniu może być dość niska, gdyż spółka była notowana już powyżej 25 zł za jedną akcję, dynamicznie się rozwija, w dodatku nie ma "w cenie" zwyczajowej w takich przypadkach premii za przejęcie kontroli. Można się spodziewać, że WEH, czyli akcjonariusz większościowy wynegocjował dodatkowe korzyści z transakcji, co może zakończyć się protestami akcjonariuszy mniejszościowych. |

Sporo zamieszania na rynku wywołała dziś również błędna depesza jednej z agencji prasowych, która informowała nie o podpisaniu listu intencyjnego, ale o zerwaniu negocjacji.

Podmiotem dominującym wobec MIH (wzywającym) jest firma Naspers Limited z Republiki Południowej Afryki. Naspers specjalizuje się w mediach elektronicznych i drukowanych. Ok. 76,4% przychodów grupy generowanych jest w Afryce Południowej, ale działa ona także m.in. w Afryka Subsaharyjskiej, w Grecji, na Cyprze, w Holandii, USA, Tajlandii i w Chinach, jak podała firma na swojej stronie internetowej.

Przychody grupy Naspers wyniosły w roku finansowym zakończonym 31 marca 2007 roku 2,68 mld USD wobec 2,55 mld USD rok wcześniej.

Tagi: wezwanie, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz