Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec korekty na GPW? To będzie pierwszy taki miesiąc w tym roku

0
Podziel się:

Sprawdź, czego w marcu spodziewają się analitycy. Zobacz także 8 spółek, które powinny radzić sobie lepiej niż rynek.

Koniec korekty na GPW? To będzie pierwszy taki miesiąc w tym roku
(Andreyuu/iStockphoto)

Pierwsze dwa miesiące tego roku nie wypadły na korzyść posiadaczy akcji. Jednak zdaniem większości analityków marzec będzie na plusie. Eksperci prognozują, na jakim poziomie WIG20 zakończy miesiąc, punktują kluczowe dla inwestorów wydarzenia i typują 8 spółek, które powinny radzić sobie lepiej niż cały rynek.

Po _ spadkowym _ styczniu, kiedy indeks największych spółek notowanych na GPW stracił niemal pięć procent, w Warszawie nie pojawili się chętni do kupowania akcji. Choć została jeszcze jedna - dzisiejsza - sesja, jest niemal pewne, że WIG20 pod kreską zakończy również luty. Indeks przełamał także psychologiczną barierę 2.450 punktów i znalazł się w pobliżu kluczowego wsparcia 2.400 punktów. Jeśli również ono _ nie wytrzyma _, wskaźnik blue chipów będzie miał otwartą drogę do pogłębienia spadków.

Choć mijający miesiąc jest kilka dni krótszy, to istotnych wydarzeń rzutujących na notowania giełdowych indeksów zdecydowanie nie zabrakło. Te w większości wypadków nie były jednak korzystne dla posiadaczy akcji. Negatywne informacje pojawiały się zarówno na rodzimym rynku, ale płynęły również ze strefy euro, jak i ze Stanów Zjednoczonych.

Sprawdź, jak przebiegała lutowa korekta WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z Polski kluczowa była publikacja mocno rozczarowujących wyników finansowych przez Telekomunikację Polską. Co ważniejsze, spółka kolejny raz zapowiedziała obniżenie dywidendy (tym razem ze złotego do 50 groszy), a w efekcie jej wycena rynkowa w ciągu kilku dni skurczyła się około 40 procent. Tylko akcje TP SA odpowiadały za około 50-punktowy spadek WIG20.

Z USA straszył protokół z ostatniego posiedzenia Fed, który sygnalizował, że brany pod uwagę jest scenariusz ograniczenia, a nawet wcześniejszego wygaszenia programu _ luzowania ilościowego _ (czyli de facto drukowania dolarów) oraz ciągły brak porozumienia polityków w sprawie sposobu uniknięcia automatycznych cięć wydatków, których część ma wejść w życie już jutro.

Ostatnie dni na giełdach upłynęły natomiast pod ciężarem wyników wyborów we Włoszech. Inwestorów najbardziej niepokoi wygrana w Senacie partii Silvio Berlusconiego. Rodzi ona bowiem obawy, że brak porozumienia politycznego utrudni kontynuację reform zapoczątkowanych przez rząd Mario Montiego i co za tym idzie - uderzy w stabilność strefy euro.

W centrum wciąż Włochy i USA, ale...

- _ Już jutro wchodzą w życie automatyczne cięcia wydatków w USA. To odbije się negatywnym echem na kondycji gospodarczej tego kraju. Liczyć się więc będą działania polityków mające na celu odsunięcie ich w czasie lub złagodzenie skutków. Inwestorzy nadal będą obserwować włoską scenę polityczną i szukać odpowiedzi, czy uda się stworzyć rząd w trudnych powyborczych warunkach _ - uważa Łukasz Bugaj z DM BOŚ.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/121/m263033.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/euro;w;polsce;sprawdz;kiedy;najwczesniej,212,0,1258452.html) *Nie spełniamy żadnego z warunków. Euro w Polsce nie wcześniej niż... * Rozmowy polityków nie mogły przynieść rozwiązania. Oto trzy główne powody. Na problem walki o utworzenie rządu we Włoszech i rozgrywek politycznych wokół amerykańskiego budżetu zwracają uwagę także inni analitycy. Poza kwestiami politycznymi bardzo istotne ma być również posiedzenie FOMC, po którym inwestorzy szukać będą wskazówek dotyczących trwałości programu skupu aktywów z rynku (QE3).

- _ Warto też zwrócić uwagę na niemieckie dane o produkcji przemysłowej, które powinny potwierdzić wyhamowanie spadku aktywności w przemyśle, na co wskazują od kilku miesięcy wskaźniki wyprzedzające - _zaleca Sebastian Trojanowski z Noble Securities.

Na rodzimy rynek spogląda natomiast Tomasz Jachowicz z DnB Nord._ - Wyniki finansowe spółek notowanych na GPW ogółem powinny być lepsze od prognoz. Spodziewam się zatem dobrych nastrojów po zakończeniu sezonu wynikowego _.

Koniec korekty na GPW?Mimo wszystko analitycy są optymistami. Zgodnie z większością nadesłanych przez nich szacunków, indeks największych spółek zakończy marzec na poziomie wyższym niż znajduje się obecnie. W najlepszym scenariuszu WIG20 _ pójdzie _ w górę ponad 4 procent, w najsłabszym - i jednocześnie jedynym _ spadkowym _ - straci około 2 procent.

Prognoza dla WIG20 na koniec marca 2013 roku
analityk instytucja prognoza
Łukasz Bugaj DM BOŚ 2.400 pkt
Tomasz Jachowicz DnB Nord 2.450 pkt
Emil Szczodruch Infinity8 2.550 pkt
Sebastian Trojanowski Noble Securities 2.500 pkt
średnia 2.475 pkt

źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków

-_ Po blisko dwumiesięcznej korekcie ciężko oczekiwać, aby rynek od razu przeszedł do zwyżek, szczególnie że na rynkach otoczenia najprawdopodobniej rozpoczęła się większa korekta _ - prognozuje Łukasz Bugaj, autor najbardziej pesymistycznego scenariusza.

- _ WIG20 spadł w okolice gdzie przebiegała górna granica wielomiesięcznego trendu bocznego, z którego doszło do wybicia górą pod koniec minionego roku. To sugeruje, że zniżki w Warszawie powinny być mniejszej skali niż we Frankfurcie czy Nowym Jorku _- dodaje analityk DM BOŚ.

8 spółek, które mogą pozytywnie zaskoczyć

Money.pl poprosił także giełdowych ekspertów, aby wytypowali spółki, które ich zdaniem w nadchodzącym miesiącu powinny radzić sobie lepiej niż cały rynek. Żadna ze spółek nie uzyskała więcej niż jednego głosu, a analitycy punktują zarówno duże, średnie, jak i te mniejsze spółki.

Giełdowe typy analityków na marzec 2013 roku
spółka analityk instytucja powód
Aplisens Sebastian Trojanowski Noble Securities * w marcu powinny zostać potwierdzone solidne wyniki za 2012 rok * spółka powinna kontynuować stabilną politykę rozwoju za granicą w kolejnych kwartałach, przy możliwej wypłacie dywidendy za zeszły rok * dodatkowo, dynamiczne wybicie notowań spółki w lutym dostarcza nowego impulsu do dalszej zwyżki i osiągnięcia nowych maksimów w krótkoterminowej perspektywie
Budimex Tomasz Jachowicz DnB Nord * dobra kondycja finansowa na tle sektora powinna zwiększać konkurencyjność spółki * przyzwoite wyniki finansowe za IV kwartał * szansą dla Budimexu są fundusze unijne
BZ WBK Tomasz Jachowicz DnB Nord * efekty synergii wynikające z połączenia z Kredyt Bankiem * planowane w latach 2013-2015 synergie przychodowe wyniosą 195 mln złotych, a kosztowe 735 mln złotych * wzrost rentowności aktywów * ponownie wzmożony wolumen obrotu w ostatnim czasie
CCC Sebastian Trojanowski Noble Securities * wyraźnie słabsze wyniki za IV kwartał zostały z rezerwą odebrane przez rynek i można założyć, że uwaga skupia się na dyskontowaniu efektów dynamicznie prowadzonej ekspansji regionalnej, co powinno przynieść wysoką dynamikę przychodów przy stopniowej poprawie marż w kolejnych kwartałach * nie bez znaczenia jest fakt, że CCC należy do segmentu średnich spółek oraz sektora handlu detalicznego, oba w ostatnim czasie pozytywnie wyróżniają się na tle rynku
KGHM Emil Szczodruch Infinity8 * inwestorzy powoli przypominają sobie o spółce, odstawionej w ostatnim miesiącu na boczny tor * pretekstem do wzrostu kursu może być odbicie się cen miedzi i ogólne oczekiwanie na ożywienie w gospodarce światowej
Midas Łukasz Bugaj DM BOŚ * jedyna spółka z sektora telekomunikacyjnego, która w ostatnim czasie przyciąga kapitał na bazie wysoko wycenionych częstotliwości LTE podczas niedawnego przetargu * można liczyć na kontynuacją tego pozytywnego trendu
PGE Emil Szczodruch Infinity8 * przesadna reakcja inwestorów na wiadomość o przewidywanym odpisie ze względu na niepieniężne zdarzenie o charakterze jednorazowym, w marcu kurs powinien odrobić część strat * obawa o wysokość dywidendy za 2012 rok może być uzasadniona, jednak należy pamiętać, że PGE w porównaniu do spółek z branży ma relatywnie niskie nakłady inwestycyjne, które nie powinny wpłynąć na politykę dywidendową w długim terminie
PHN Łukasz Bugaj DM BOŚ * niedawny debiutant jest nisko wyceniany w stosunku do swoich giełdowych konkurentów * wkrótce mogą pojawić się rekomendacje analityków to udowadniające

źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków

Czytaj także inne raporty
Frank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy Dzisiejsze dane o inflacji mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych.
Wydadzą 200 mld złotych i pomogą gospodarce. Giełda już reaguje Szykują się wielkie inwestycje. Zobacz, kto na tym zarobi.
Zaskakujące dane GUS. Sprzedaż i bezrobocie... Z analizy Money.pl dowiesz się, czy to sygnał oznaczający poprawę w polskiej gospodarce.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora oraz analityków i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)