Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec QE3 nie straszny. Spokój na Wall Street

0
Podziel się:

Nadchodzące dni to czas nieuchronnych podsumowań. Jak narazie końcówka roku na giełdach w USA zapowiada się całkiem spokojnie.

Koniec QE3 nie straszny. Spokój na Wall Street
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Po wczorajszej euforii na rynku akcji, która zaskoczyła niejednego inwestora, dzisiejszy dzień przyniósł uspokojenie nastrojów. Rzeczywisty początek końca QE III okazał się nie taki straszny jak wielu przewidywało. Indeks S&P 500 powrócił ponad poziom 1800 i utrzymał się ponad nim. Świat finansów powoli wchodzi w okres przerwy świątecznej, której tym razem nic nie powinno zakłócić.

Rynek obligacji również nie zareagował gwałtownymi wzrostami rentowności, które w przypadku 10 letnich amerykańskich obligacji w dalszym ciągu utrzymują się poniżej poziomu 3 procent. Również rentowności 30-letnich hipotek, istotne z punktu widzenia konsumentów, pozostały na podobnym poziomie.

Redukcja QE III o 10 mld dolarów wpłynęła w negatywny sposób na kraje _ emerging markets _w tym między innymi na Chiny, Indie czy Polskę. Indeksy w tych krajach traciły dzisiaj około 0,7 procent.

Umacniał się natomiast dolar, co po raz kolejny pokazuje, że w ostatnim roku dość znacząco zmniejszyła się korelacja pomiędzy rosnącym kursem dolara i spadającymi notowaniami indeksów w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo umacniający się dolar wpłynął silnie na kurs pary USDJPY, który pokonał lokalny szczyt z maja. Zważywszy na, w tym wypadku, silną korelację pomiędzy osłabiającym się jenem a wzrostami notowań na tokijskiej giełdzie, możemy spodziewać się dalszych wzrostów w kraju kwitnącej wiśni.

Jak co czwartek dzisiaj na rynek napłynęła informacja o liczbie nowych zasiłków dla bezrobotnych - okazała się ona wyższa od oczekiwań. Również odczyt nastrojów wśród przedsiębiorców w rejonie Filadelfii nie przekroczył oczekiwań analityków. Mimo negatywnego wydźwięku tych danych giełda w USA praktycznie nie zareagowała i zakończyła dzień na zero.

Nadchodzące dni to czas nieuchronnych podsumowań mijającego roku, który z jednej strony był dobrym rokiem dla inwestorów na rynkach rozwiniętych, a z drugiej rokiem słabym dla tych którzy obstawiali wzrosty na rynkach rozwijających się. Ciekawe podsumowanie roku przedstawiła dzisiaj firma Wealth-X wraz z bankiem UBS. Według szacunków w mijającym roku 2013 najbardziej wzbogacił się nie kto inny jak Warren Buffet, którego majątek wzrósł o 12,7 mld. dolarów. Jest to doskonały przykład na to, że konsekwencja wraz z dobrą metodą jest receptą na sukces.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)