Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kopex pracuje nad redukcją zadłużenia

0
Podziel się:

Celem spółki jest redukcja poziomu zadłużenia Kopeksu do 2015 roku o 350-400 mln zł.

Kopex pracuje nad redukcją zadłużenia
(Ginasanders/Dreamstime)

Grupa Kopex spodziewa się, że do końca roku uda jej się obniżyć koszty produkcji maszyn i urządzeń o 5 procent. Nadal pracuje nad redukcją zadłużenia i w IV kwartale powinna pokazać wyraźny spadek zobowiązań. Na koniec II kwartału wartość portfela zamówień w core businessie była 11 procent niższa rok do roku - poinformował Józef Wolski (na zdjęciu), prezes Kopeksu.

_ - Efekty realizowanego procesu redukcji kosztów powinny być widoczne od trzeciego kwartału i wówczas będziemy oceniać skutki podjętych działań. Spodziewamy się, że do końca roku koszty produkcji maszyn i urządzeń powinny spaść o około 5 procent _ - powiedział Wolski na konferencji prasowej.

Na koniec II kwartału zobowiązania odsetkowe netto Kopeksu spadły do 584,3 mln zł z 657,8 mln zł na koniec I kwartału i 734,15 mln zł na koniec 2012 roku.

Wolski poinformował, że grupa nadal intensywnie pracuje nad redukcją zadłużenia. - _ Dalej będziemy dążyć do zmniejszenia zadłużenia. W trzecim kwartale spadek nie będzie jeszcze bardzo widoczny, ale w czwartym będzie on już bardzo wyraźny _ - powiedział prezes.

Na marcowej konferencji prasowej przedstawiciele Kopeksu informowali, że celem spółki jest redukcja poziomu zadłużenia Kopeksu do 2015 roku o 350-400 mln zł. Redukcję długu grupa chce osiągnąć m.in. poprzez upłynnienie zapasów materiałowych i zmiany w produkcji w toku.

Wolski poinformował, że wartość portfela zamówień w core businessie na koniec II kwartału wyniosła 1,51 mld zł i była 11 procent niższa rok do roku i 2 procent wyższa w skali kwartału. - _ W drugim kwartale udało nam się odwrócić trend spadkowy wartości zamówień. W osiągnięciu tego wyniku udział miały m.in. zamówienia na nowe urządzenia dla górnictwa podziemnego z Polski, Rosji oraz Serbii _ - powiedział.

Na koniec II kwartału najwyższy poziom backlogu był w segmencie usług górniczych i wynosił 726,5 mln zł. - _ Segment usług górniczych pokazuje, że mimo drastycznego spadku nakładów kopalnie wciąż myślą o inwestycjach. W tym segmencie zapewniliśmy sobie już 95 procent zamówień na kolejne półrocze. Mamy nadzieję przenieść dobre wyniki tego segmentu na pozostałą działalność grupy _ - powiedział Wolski.

W III kwartale Przedsiębiorstwo Budowy Szybów (PBSz), z grupy Kopex podpisało m.in. kontrakt z PKW na pogłębienie szybu w kopalni Janina za ponad 103 mln zł netto, czy umowę z Kompanią Węglową na pogłębienie szybu dla kopalni Jankowice, z której na PBSz przypada 99,3 mln zł netto.

_ - W najbliższym czasie powinniśmy poinformować o kolejnych istotnych kontraktach, głównie dla górnictwa polskiego, ale nie tylko _ - powiedział Wolski.

W ocenie prezesa Kopeksu w kolejnych kwartałach nie należy spodziewać się gwałtownego wzrostu inwestycji w górnictwie._ - W dłuższym okresie popyt na węgiel powinien jednak rosnąć. Widzimy symptomy ożywienia na niektórych rynkach, szczególnie w Chinach i Ameryce Południowej. Liczymy na korzyści z obecności na tych rynkach _ - powiedział.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)