Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KPWiG dopuściła do publicznego obrotu nowe spółki

0
Podziel się:

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła do publicznego obrotu akcje trzech nowych spółek: Ciech SA, Zelmer SA i Eurocash SA / ISB /

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła do publicznego obrotu akcje trzech nowych spółek: Ciech SA, Zelmer SA i Eurocash SA, podała komisja we wtorkowym komunikacie.

W ramach grupy kapitałowej Ciech SA realizowana jest działalność o charakterze produkcyjnym związana ze sprzedażą surowców i produktów chemicznych oraz działalność handlowa związana z obrotem chemikaliami.

W ramach publicznego obrotu spółka zaoferuje inwestorom 8.203.984 zwykłych na okaziciela serii C o wartości nominalnej 5,00 zł każda (nowa emisja akcji), 3.350.892 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 5,00 zł każda, w tym: 3.220 akcji serii A i 3.789.484 akcji serii B (pierwsza oferta publiczna).

W ofercie zamkniętej zarezerwowanej dla pracowników spółki oferowanych będzie 441.812 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 5,00 zł każda, w tym: 310 akcji serii A i 441.502 akcji serii B (pierwsza oferta publiczna).

Ciech zamierza pozyskać z emisji nowych akcji ok. 200 mln zł na rozwój firmy.

Głównym akcjonariuszem Ciechu jest Skarb Państwa, który posiada 51,88% akcji i głosów na WZ i Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA właściciel 11,57-proc.pakietu.

Podmiotem oferującym akcje spółki będzie Millennium Dom Maklerski.

Kolejną spółką z portfela Skarbu Państwa, którą komisja we wtorek dopuściła do publicznego obrotu jest Zelmer SA.

Zelmer jest największym w Polsce producentem tak zwanego „małego” sprzętu AGD. Do tej grupy artykułów gospodarstwa domowego zaliczane są odkurzacze, czajniki elektryczne, roboty kuchenne, maszynki do mielenia itd. Ponadto spółka jest producentem silników komutatorowych (elektrycznych) o mocy do 2000 W.

Skarb Państwa posiada 100% kapitału akcyjnego spółki.

Oferowane w publicznym obrocie będzie 12.920.000 akcji zwykłych na okaziciela serii A o wartości nominalnej 10,00 zł każda, oferowanych w drodze pierwszej oferty publicznej przez wprowadzającego (Skarb Państwa).

Spółka nie oferuje nowej emisji akcji.

Podmiotem oferującym akcje w publicznym obrocie będzie Dom Maklerski WBK.

Wartość emisji szacowana jest przez rynek na około 300 mln zł.

Komisja dopuściła także akcje spółki Eurocash, która prowadzi sieć dyskontowych hurtowni cash & carry oferujących produkty o szybkiej rotacji (FMCG). Dodatkowo, w celu wspierania sprzedaży hurtowej, emitent rozwinął franczyzową sieć ponad 1.800 sklepów spożywczych „abc” w całej Polsce.

Podmiotem posiadającym bezpośrednio i poprzez spółkę Kipi 100% akcji i głosów na WZ emitenta jest prezes spółki Eurocash: Luis Manuel Conceicao do Amaral, obywatel portugalski, zamieszkały w Polsce.

W publicznej ofercie spółka zamierza zaoferować 44.709.700 akcji na okaziciela serii A (wprowadzający zastrzega sobie prawo zwiększenia liczby akcji o maksymalnie 12.774.200 akcji), 3.193.550 akcji na okaziciela serii B i 3.193.550 akcji na okaziciela serii C.

Podmiotem oferującym akcje będzie CA IB Securities.

Komisja na wtorkowym posiedzeniu dopuściła także kolejne emisje akcji spółek giełdowych ComputerLand i Telmax.

W tym roku KPWiG dopuściła do publicznego obrotu papiery wartościowe 40 nowych spółek.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem następne posiedzenie KPWiG jest zaplanowane na 21 grudnia br.

„Jednak z uwagi na potrzeby rynku w terminie wcześniejszym może odbyć się dodatkowe posiedzenie Komisji poświęcone dopuszczeniom papierów wartościowych do publicznego obrotu” – czytamy w komunikacie.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)