Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kruk planuje wejść w tym roku na rynek hiszpański

0
Podziel się:

W następnej kolejności spółka chce rozpocząć działalność w Rosji oraz Turcji.

Piotr Krupa, prezes Kruk S.A.
Piotr Krupa, prezes Kruk S.A. (KRUK SA)

Grupa Kruk planuje wejście na rynek hiszpański jeszcze w tym roku, a następnie spółka będzie chciała rozszerzyć działalność na Rosję i Turcję - poinformował prezes Piotr Krupa. Grupa chce również nawiązać współpracę z bankami w sprawie ewentualnego zakupu w przyszłości wierzytelności hipotecznych.

_ - Geograficzne rozszerzenie działalności to jedno z założeń rozwoju naszej firmy. Mówiliśmy wcześniej o Rosji, Turcji i Hiszpanii, i chcielibyśmy wejść na rynek hiszpański jeszcze w tym roku. Kierunek jest już ustalony i nie zakładamy zmiany kolejności _ - powiedział Krupa podczas konferencji prasowej.

Preferowanym przez spółkę sposobem wejścia na nowe rynki jest akwizycja. Ostateczna decyzja będzie jednak zależna od dopasowania firm windykacyjnych już tam obecnych do modelu biznesowego Kruka.

_ - W Rosji, Hiszpanii czy Turcji jest wiele podobnych nam podmiotów, natomiast to czy uda nam się znaleźć firmę, która będzie pasowała do naszego modelu biznesowego wyniknie w trakcie due diligence konkretnych firm _ - dodał prezes.

Krupa poinformował też, że grupa rozpoczęła rozpoznanie rynku portfeli wierzytelności hipotecznych._ - Uczymy się tych portfeli, nie wiadomo jednak jaka będzie wartość tego rynku. Widać zapotrzebowanie wśród banków na wykup złych kredytów hipotecznych zarówno w Polsce, jak i w Rumunii czy Czechach _ - powiedział.

Prezes poinformował, że nie spodziewa się większych zmian na rynku wierzytelności w Polsce._ - Na polskim rynku nie spodziewamy się żadnych przełomów. Spodziewamy się wartości portfeli na poziomie 10 mld zł, za które trzeba będzie zapłacić między 1 a 1,2 mld zł _ - powiedział Krupa.

W I półroczu 2013 r. Kruk wydał na kupno wierzytelności łącznie 184 mln zł, a wartość nabytych pakietów wyniosła 1,64 mld zł. W analogicznym okresie 2012 roku nakłady wyniosły 96 mln zł przy wartości nominalnej 1,11 mld zł.

_ - Przeglądając bilanse banków można powiedzieć, że portfel wierzytelności niezabezpieczonych konsumenckich wynosi ok. 16-18 mld zł. Powstaje tzw. hałda wierzytelności hipotecznych, korporacyjnych i MŚP, i można się spodziewać, że banki zaczną te wierzytelności utylizować _ - dodał prezes.

Kruk podał w poniedziałek wyniki finansowe, według których zysk netto spółki w II kwartale wyniósł 30,9 mln zł wobec 18,2 mln zł w analogicznym okresie w 2012 r.

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)