Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kupuj akcje JSW za mniej niż 1100 złotych

0
Podziel się:

Jeśli na papiery kopalni zapisze się tyle osób co podczas ubiegłorocznych ofert, to każda z nich dostanie akcje za maksymalnie 3-4 tysiące złotych.

Kupuj akcje JSW za mniej niż 1100 złotych
(JSW S.A.)

Akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej dadzą zarobić inwestorom pod warunkiem, że Aleksander Grad nie będzie ich sprzedawał za więcej niż 1,1 tysiąca złotych za sztukę. Debiut *mogą jednak *skutecznie zepsuć strajkujący górnicy.

Money.pl przeanalizował, jak najprawdopodobniej będzie wyglądać największa w tym roku oferta sprzedaży akcji spółki Skarbu Państwa na rynku pierwotnym. Zgodnie z zapowiedziami resortu skarbu Jastrzębska Spółka Węglowa ma zadebiutować na giełdzie 30. czerwca, chociaż wicepremier Waldemar Pawlak zasugerował wczoraj, że ze względu na strajk górników wejście koncernu na warszawski parkiet może się opóźnić.

Akcje warte nie więcej niż 1,1 tysiąca złotych

[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t137647.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gornicy;z;jsw;zarabiaja;6;8;tys;zl;miesiecznie;chca;podwyzek,18,0,814098.html) Górnicy z JSW zarabiają 6,8 tys. zł miesięcznie. Chcą podwyżek Money. pl porównał JSW z innymi innymi spółkami wydobywczymi notowanymi nie tylko w Polsce, ale również na zagranicznych parkietach. Z naszych szacunków wynika, że wartość wszystkich 10,5 miliona akcji JSW mieści się w przedziale od 9,8 miliarda złotych do 12,4 miliarda złotych.Tutaj przeczytasz, jak dokładnie to policzyliśmy. Oznacza to, że jeden papier spółki, który będzie dostępny w ofercie publicznej, jest wart od 933 złotych do 1184 złotych. Oczywiście Skarb Państwa jeszcze przed debiutem, podobnie jak to było w przypadku
ubiegłorocznej oferty koncernu energetycznego Tauron, może dokonać podziału akcji, np. w stosunku 10:1. To oznacza, że wówczas wycena jednej akcji JSW spadnie 10-krotnie (od 93,3 zł do 118,4 zł) przy jednoczesnym 10-krotnym wzroście ich całkowitej liczby.

I zapewne w tym przedziale cenowym Skarb Państwa będzie chciał ustalić cenę maksymalną, po której inwestorzy będą składać zapisy na akcje, a potem ich cenę emisyjną. Im ona mniejsza, tym większe szanse inwestorów indywidualnych na zysk na debiucie. Będzie on jednak zależał przede wszystkim od koniunktury na giełdzie i zainteresowania ofertą wśród inwestorów instytucjonalnych.

- _ Popyt na akcje ze strony inwestorów zagranicznych, funduszy emerytalnych czy krajowych funduszy inwestycyjnych z pewnością będzie duży _ - przyznaje w rozmowie z Money.pl Krzysztof Zarychta, analityk z DM BDM. Zaznacza jednak, że przeciągający się strajk górników w JSW może jednak skłonić dużych graczy do większej ostrożności i tym samym nieco zepsuć sam debiut.

Dla każdego pakiet akcji za maksymalnie 4 tysiące złotych

Chociaż prospekt emisyjny JSW jeszcze nie został opublikowany, to Skarb Państwa już wcześniej deklarował, że do inwestorów indywidualnych trafi pakiet 30 procent oferowanych akcji. Można się również spodziewać, że podobnie jak w przypadku ubiegłorocznych ofert Skarb Państwa wprowadzi limity na maksymalną liczbę zapisów. Ma to uchronić drobnych graczy przed koniecznością ponoszenia kosztów kredytów za zakup akcji. Jeżeli taki scenariusz się zrealizuje, wówczas do inwestorów indywidualnych trafi 1 milion akcji przed podziałem. Jeżeli założymy, że oferta będzie cieszyła się takim samym zainteresowaniem jak ubiegłoroczne, czyli na papiery JSW zapisze się 300 tysięcy osób, wówczas każdy z nich dostanie nie więcej niż 3-4 akcje (30-40 akcji po podziale w stosunku 10:1). Wartość pakietu dla pojedynczego gracza można więc szacować na około 3-4 tysiące złotych.

Debiutowi sprzyja sytuacja na rynku, zagraża strajk

[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t137661.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zietek;prywatyzacja;kopalni;jsw;to;rabunek,116,0,814452.html) Ziętek: Prywatyzacja kopalni JSW to rabunek
Obecnie sytuacja spółek wydobywczych obecnych na GPW jest dość dobra. To zdaniem analityków powinno sprzyjać udanemu debiutowi JSW. - _ Koncernowi sprzyjają przede wszystkim dobra sytuacja na rynku węgla koksującego, a także na rynku stali _ - podkreśla Krzysztof Zarychta. Dodaje, że zainteresowaniu akcjami JSW będzie również sprzyjać fakt, że jest to jeden z największych koncernów wydobywczych w Europie.

Również w ostatnim czasie spółki z branży węglowej notowane na GPW doczekały się dobrych rekomendacji od analityków, którzy wierzą we wzrost cen ich akcji.

Rekomendacje analityków dla spółek wydobywczych
Spółka Biuro maklerskie Typ rekomendacji Cena docelowa Potencjał wzrostu*
Bogdanka DI BRE Akumuluj 138,6 x
Bogdanka BDM Akumuluj 140,3 xx
Bogdanka UniCredit Kupuj 153 x
Bogdanka DM BZ WBK Trzymaj 134 x
NWR Atlantik Kupuj 49,28 (308 CZK)** x
NWR Deutsche Bank Trzymaj 52,8 (330 CZK)** x
NWR Wood&Co. Trzymaj 48,64 (304 CZK)** x

Źródło: Money.pl na podstawie rekomendacji. Wobec kursu zamknięcia z 20.04.2011. *Kurs w przeliczeniu na złote po kursie korony czeskiej z 20.04.2011.

Akcje spółek wydobywczych na GPW rosną już od dłuższego czasu. Bogdanka w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zyskała ponad 17 procent, z kolei Sadovaya od swojego niedawnego debiutu zyskała już 25 procent.

Jest jednak zagrożenie, które może nieco niepokoić inwestorów i wpłynąć na osłabienie wzrostów na debiucie i tuż po nim. To przede wszystkim napięta sytuacja w samym koncernie i zagrożenie strajkami, które kosztują około 30 milionów złotych dziennie. Do tego trzeba koniecznie pamiętać, że pracownicy JSW dostaną 15 procent akcji za darmo. A ponieważ Skarb Państwa chce _ udobruchać _ protestujących, to oferuje darmowe papiery również osobom, które ze względu na staż pracy nie mają jeszcze uprawnień do walorów JSW. To wszystko sprawia, że na rynku może pojawić się sporo akcji, które pracownicy będą chcieli sprzedać bez względu na cenę, co może wpłynąć na spadek kursu.

Jak wyceniliśmy akcje JSW

Wycena porównawcza została przeprowadzona na podstawie czterech spółek. Dwie z nich - Bogdanka i NWR - są notowane na polskiej giełdzie. Pozostała dwójka to jedne z najbardziej znaczących przedsiębiorstw wydobywczych na świecie, notowane na Wall Street. Obie amerykańskie firmy zajmują się wydobyciem oraz dystrybucją węgla na potrzeby przemysłu i energetyki. Wycena opiera się na wtorkowych cenach zamknięcia oraz danych z czterech ostatnich kwartałów pochodzących ze skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

Wycena akcji JSW na podstawie innych spółek wydobywczych*
Wskaźnik rynkowy Bogdanka NWR Arch Coal Alliance Resuorce Partners Mediana Wycena akcji JSW (zł)
Cena/Zysk 18,3 12,8 34,1 11,0 15,5 1184
Cena/Wartość księgowa 2,1 3,6 2,4 3,6 3,0 933
Cena/Zysk Operacyjny 15,3 9,8 19,0 7,7 12,5 1143

Źródło: Money.pl na podstawie obliczeń własnych.

Zaznaczamy jednak, że Jastrzębska Spółka Węglowa do dzisiaj nie opublikowała sprawozdania finansowego za 2010 rok. Wykorzystanie raportu z 2009 roku przyniosłoby znacznie zniekształcony obraz spółki, gdyż wtedy konglomerat węglowy poniósł w ujęciu skonsolidowanym aż 0,5 miliarda złotych straty netto.

Money.pl zakłada, że JSW za 2010 rok może uzyskać około 800 milionów złotych zysku netto oraz 960 milionów złotych zysku operacyjnego. Wartość księgową na akcje pozostawiamy na niezmiennym poziomie w obawie przed rozwodnieniem kapitału po przydzieleniu akcji pracowniczych.

W efekcie daje to wycenę w przedziale od 933 złotych do 1184 złotych na akcję. Trzeba jednak zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne spółki, w tym najbardziej widoczną siłę związków zawodowych, które jednak plasują ją poniżej średniej sektorowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t137128.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sprawdz;na;jakich;debiutach;zarobisz;w;tym;roku,237,0,808685.html) Sprawdź, na jakich debiutach zarobisz w tym roku Największe szanse na zyski dają spółki, które na giełdzie będzie sprzedawał Aleksander Grad.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t130639.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/wig20;ma;szanse;na;3300;punktow;jest;jednak;warunek,102,0,807270.html) WIG20 ma szansę na 3300 punktów. Jest jednak warunek Analiza Money.pl: Jeszcze w kwietniu główny indeks zyska około 3 procent i dojdzie do poziomu 3 tysięcy punktów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t97995.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/inwestycyjne;hity;gpw;na;najblizsze;miesiace,170,0,802474.html) Inwestycyjne hity GPW na najbliższe miesiące Eksperci z instytucji finansowych wytypowali 17 spółek, których akcje powinny dać nieźle zarobić.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)