Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kurs PZU 360 złotych na zamknięciu. Obrót przekroczył 5 mld złotych!

0
Podziel się:

Bieżące informacje z debiutu możesz śledzić w Money.pl.

Kurs PZU 360 złotych na zamknięciu. Obrót przekroczył 5 mld złotych!
(PAP/Paweł Supernak)

Łukasz Pałka, Aktualizacja, godz. 16.35

Kurs akcji PZU na końcu handlu nieco podskoczył i zakończył debiutancki dzień na poziomie 360 złotych. To 15,2 procent więcej w porównaniu do ceny emisyjnej. Papiery ubezpieczyciela zanotowały rekordowy obrót: 5,1 miliarda złotych.

To był dobry dzień dla inwestorów indywidualnych, którzy zdecydowali się sprzedać akcje podczas pierwszego notowania PZU. Praktycznie przez cały dzień mogli zbywać papiery po 350 złotych, czyli z 12-procentową przebitką. To oznacza, że inwestor, który w ofercie publicznej kupił maksymalny pakiet 30 akcji, mógł dzisiaj zarobić około 1,1 tysiąca złotych.* *

- _ Inwestorzy, którzy zdecydowali się na zakup akcji PZU mają powody do zadowolenia _ - uważa analityk DM XTB Marek Polański. Według niego taki wynik cieszy zwłaszcza osoby, które kupiły akcje z zamiarem szybkiego ich sprzedania.

- _ To dobry dzień dla Polski _ - powiedział premier Donald Tusk podczas debiutu PZU na warszawskim parkiecie. Dodał, że dzisiejszy debiut pokazuje, iż Polska radzi sobie w sposób nadzwyczaj konsekwentny w ciężkich czasach światowego i europejskiego kryzysu.

Zachwycony debiutem PZU jest również Wiesław Rozłucki, były prezes GPW. - _ To był debiut 20-lecia _ - mówi

ZOBACZ, JAK KSZTAŁTOWAŁ SIĘ DZIŚ KURS PZU:

Aktualizacja, godz. 06.00

Największy w historii polskiej giełdy debiut nastąpi o godzinie 8.45, czyli kwadrans przed rozpoczęciem handlu na GPW. Zlecenia kupna i sprzedaży akcji na otwarcie notowań inwestorzy mogli składać już wczoraj. Na ich podstawie giełda ustaliła tzw. teoretyczny kurs otwarcia. Zdaniem analityków nie ma on jednak większego znaczenia dla dzisiejszego debiutu.

- _ Nie przywiązywałbym do niego większego znaczenia. Wczoraj zleceń nie składali przecież żadni znaczący inwestorzy instytucjonalni _ - mówi w rozmowie z Money.pl Roland Paszkiewicz, makler z CDM Pekao. - _ Prawdę o kursie otwarcia poznamy dopiero w ostatnich minutach przed 8.45, gdy jeszcze będzie można składać zlecenia i do gry włączą się duzi gracze _ - podkreśla.

Obroty na akcjach PZU z pewnością będą dzisiaj ogromne. Analitycy przewidują, że mogą sięgnąć nawet czterech miliardów złotych, czyli dotychczasowego rekordu całej giełdy. Będzie bardzo nerwowo.

W tej atmosferze część inwestorów indywidualnych będzie zapewne chciała jak najszybciej sprzedać akcje PZU. Zdaniem analityków spokojnie mogą jednak poczekać na rozwój wypadków.

Zarobić i spłacić rodzinę

- _ Ze względu na ograniczenia w zapisach na maksymalnie trzydzieści akcji i brak tzw. lewarów wielu inwestorów zakładało nawet po kilkanaście rachunków na członków rodzin. A akcje kupowali za pieniądze z kredytów gotówkowych _ - opisuje Paweł Cymcyk, analityk firmy doradczej AZ Finanse. - _ Oni będą chcieli szybko pozbyć się akcji po możliwie najwyższych cenach _ - uważa analityk.

src="http://static1.money.pl/i/galeria/214/20/s_31702.jpg"/>fot: PAP/Pawe Supernak_ src="http://static1.money.pl/i/galeria/218/24/s_31706.jpg"/>fot: PAP/Pawe Supernak _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/debiut;pzu;na;warszawskiej;gieldzie;papierow;wartosciowych,galeria,3695,0.html)Bo przecież trzeba ponieść koszty kredytu, a do tego często odwdzięczyć się osobie, która udostępniła nam swój rachunek. Zdaniem Cymcyka dla takich inwestorów minimalna satysfakcjonująca cena, po której będą chcieli sprzedać akcje PZU to 360 złotych, czyli z około 15-procentową przebitką.

Mniejszymi zyskami zapewne zadowolą się ci, którzy liczą na szybki zysk, wyższy od bankowej lokaty, ale nie wspomagali się żadnymi kredytami. Oni zapewne będą chcieli puścić akcje z zyskiem na poziomie około 10 procent, czyli mniej więcej po 345 złotych.

Zdaniem analityków te osoby powinny dzisiaj znaleźć chętnych na zakup akcji. To fundusze, które będą uzupełniać swoje portfele. Warto przypomnieć, że podczas zapisów inwestorzy instytucjonalni zgłosili zapotrzebowanie na kilkakrotnie większą liczbą papierów niż im oferowano.

Nie trzeba sprzedawać od razu

Jednak wzrost o kilkanaście procent na debiucie to prawdopodobny, ale nie jedyny scenariusz, jaki możemy zobaczyć. - _ Jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację, w której zwłaszcza fundusze zagraniczne sprzedają akcje, a krajowe początkowo się wstrzymują z kupnem i dają niskie ceny. To może spowodować małą panikę wśród drobnych graczy _ - uważa Paweł Cymcyk.

Podkreśla jednak, że w takiej sytuacji, bądź nawet (choć mało prawdopodobne) spadku kursu na otwarciu inwestorzy indywidualni nie powinni panikować i w żadnym wypadku nie sprzedawać akcji. - _ Trzeba zachować zimną krew. Za kilka dni PZU wejdzie do indeksu WIG20, co powinno dodatkowo zwiększyć popyt na jego papiery. Poza tym sama spółka zapowiedziała, że początkowo będzie skupować swoje akcje, jeżeli ich kurs spadnie poniżej ceny emisyjnej _ - przypomina Paweł Cymcyk.

Podobnego zdania jest Roland Paszkiewicz: - _ Spodziewam się dużej nerwowości i zmienności kursu, ale kilka dni przed wejściem PZU do WIG-u20 powinno raczej przynieść jego wzrost _ - ocenia Paszkiewicz.

PZU – inwestycja długoterminowa?

Trudno oceniać, jak będzie zachowywał się kurs PZU, gdy emocje związane z debiutem już opadną. Jako znaczący uczestnik indeksu WIG20 będzie zapewne bardzo podatny na koniunkturę panującą na rynku. To może odstraszać inwestorów, którzy chcieliby trzymać papiery PZU przez wiele miesięcy, a spodziewają się korekty na giełdzie. Z drugiej strony PZU to spółka, która będzie wypłacać spore dywidendy, przeznaczając na nie 25-45 procent zysku. Jak policzył DM Millennium, dla posiadacza 30 akcji będzie to premia na poziomie około 330 złotych w tym i ponad 400 złotych w przyszłym roku.

Kalkulacja zdyskontowanej wartości dywidend
Rok: 2010 2011 2012 2013 2014
Dywidenda za dany rok (mln PLN) 950.0 1 181.9 1 124.7 1 094.9 1 112.0
Dywidenda za dany rok (PLN na 1 akcje ) 11.0 13.7 13.0 12.7 12.9

Źródło: Money.pl na podstawie danych DM Millennium

Analitycy nie mają jednak wątpliwości, że PZU w dłuższym okresie będzie rosnąć. - _ To jest inwestycja przewidziana raczej na kilka lat, która w dłuższym okresie, w dobrej koniunkturze pozwoli inwestorom zarobić _ - uważa Marek Wołos z TMS Brokers.

CZYTAJ WIĘCEJ O DEBIUCIE PZU W MONEY.PL:
*PZU debiutuje, trwa ostatnie odliczanie * Oferta PZU jest największą w historii polskiej giełdy. Od dziś przyjmowane są zlecenia kupna-sprzedaży akcji. Zdaniem analityków wciąż niepewna sytuacja na rynkach nie zakłóci debiutu. Zysk może sięgnąć 10-15 procent.
*Akcje PZU będą lepsze od lokat * Wszystko wskazuje na to, że na pierwszej sesji inwestorzy będą mogli zarobić nawet kilkanaście procent na akcjach PZU. Czy jednak w dłuższym terminie ten zysk będzie się powiększał?
*Ćwierć miliona zapisów na PZU. Polacy wyłożyli 2,2 mld zł * 250 tysięcy inwestorów indywidualnych zapisało się na akcje PZU. To rekord w historii ofert giełdowych w Polsce. Cena sprzedaży akcji pozostała na maksymalnym poziomie 312,50 zł.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)