Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Londyn ratuje motoryzację. Da gwarancje

0
Podziel się:

Pieniądze mają być wykorzystane przede wszystkim na inwestycje

Londyn ratuje motoryzację. Da gwarancje
(PAP/dpa)

Rząd brytyjski poręczy kredyty dla firm samochodowych. Pieniądze mają być wykorzystane przede wszystkim na inwestycje

Brytyjski rząd zamierza wesprzeć przemysł samochodowy kredytami i gwarancjami kredytowymi. Minister finansów Peter Mandelson ogłosił wczoraj w parlamencie, że do 1,3 mld funtów (1,4 mld euro) z puli Europejskiego Banku Inwestycyjnego londyński rząd zamierza dołożyć miliard funtów z własnej kasy. _ _

_ - Przemysł samochodowy nie jest sparaliżowany, a to nie jest pakiet ratunkowy _, - podkreślał Mandelson. Pieniądze będą przeznaczone na inwestycje w auta o niskiej emisji spalin oraz na podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Zamrożenia akcji kredytowej przez banki negatywnie odbija się na całej brytyjskiej gospodarce. pomimo specjalnych rządowych gwarancji i pakietów ratunkowych nie udaje się odmrozić akcji kredytowej. Brytyjskie firmy są więc w bardzo trudnej sytuacji. Wiele z nich ogłasza masowe zwolnienia, niektóre istniejące od dawna marki bankrutują. W efekcie gospodarka Wielkiej Brytaniioficjalnie znajduje się już w recesji.

Według danych brytyjskiego Stowarzyszenia Producentów i Sprzedawców Samochodów (SMMT), przemysł samochodowy w Anglii zatrudnia, łącznie z kooperantami, 850 tys. osób i produkuje 1,65 mln aut rocznie.

Trzy czwarte produkcji przeznaczone jest na eksport a cała branża znajduje się praktycznie w rękach firm zagranicznych. Toyota, Nissan i Honda produkują w Anglii samochody sprzedawane na rynku europejskim. Bogaci w tradycje angielscy producenci rozkwitają na nowo w rekach zagranicznych właścicieli, np. Mini i Rolls-Royce jako spółki-córki BMW i Bentley jako spółka-córka VW. Jaguar i Land Rover należą do indyjskiej grupy Tata, Vauxhall do General Motors.

ZOBACZ TAKŻE:

Problemy branży są takie same jak wszędzie: w grudniu obrót spadł o jedną piątą, z powodu skrócenia czasu pracy produkcja załamała się o połowę. Nissan zlikwidował 1 200 miejsc pracy, Jaguar i Land Rover 450.

Problemy mają także Włosi. Szef Fiata Sergio Marchionne spotyka się dzisiaj z rządem i innym przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Marchionne ostrzega, że jeżeli nie nadejdzie pomoc ze strony rządu, pracę może stracić nawet 60 tys. osób. Rząd włoski rozważa zarówno gwarancje państwowe na finansowanie samochodów jak i premie za złomowanie aut.

ZOBACZ REPORTAŻ CNN O SPADKU SPRZEDAŻY LUKSUSOWYCH AUT (ang.):

motoryzacja
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)