Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lotos chwali się udanym projektem petrochemicznym

Działania są realizowane razem z Grupą Azoty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)
Paweł Olechnowicz, prezes grupy Lotos

Dotychczasowe prace analityczne nad projektem petrochemicznym, który miałby być realizowany przez Lotos i Grupę Azoty, wskazują, że efektywność projektu jest wyższa, niż pierwotnie zakładana - powiedział prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz (na zdjęciu). Studium wykonalności ma być gotowe jesienią.

_ - Na wiosnę rozpoczęliśmy prace nad feasibility study. Jesienią będziemy mieli wyniki _ - powiedział Olechnowicz w kuluarach kongresu Polska Chemia 2014 roku.

_ - Prace na dziś pokazują, że efektywność tego projektu jest wyższa niż zakładaliśmy. Czy będzie jeszcze wyższa - zobaczymy, gdy będziemy mieć wgląd do pełnego materiału _ - dodał.

Prezes Lotosu wskazuje, że sektor chemiczny i petrochemiczny jest bardzo atrakcyjny, a usytuowanie inwestycji w Polsce, w okolicach gdańskiej rafinerii, jest w pełni uzasadnione.

_ - Logiczne jest postawienie zakładu w miejscu, gdzie jest siedziba Lotosu i rafineria, nad morzem, gdzie są szlaki wodne i lądowe, rurociągi, drogi i koleje _ - powiedział.

Dodał, że przemysł chemiczny importuje wiele surowców wykorzystywanych w procesie wytwórczym, a realizacja inwestycji petrochemicznej mogłaby na część tych potrzeb odpowiedzieć.

Wartość inwestycji w projekt petrochemiczny, który może zostać zrealizowany przez giełdowe firmy, szacowana jest na ok. 12 mld zł. Niewykluczone, że do przedsięwzięcia dołączy trzeci partner branżowy z zagranicy. Spółka celowa, która ewentualnie będzie prowadzić projekt, może zostać wprowadzona na giełdę. PIR może wyłożyć na projekt do 750 mln zł.

Gdyby decyzja o inwestycji była pozytywna, budowa kompleksu nastąpiłaby w latach 2016-18, a jego uruchomienie w 2019 roku.

Tagi: grupa lotos, lts, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz