Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Mamy ciężkie czasy - trzeba robić zapasy cukru

0
Podziel się:

Cukier czy kukurydza są mało wrażliwe na giełdowe spadki. Dziś można na tym zarabiać.

Mamy ciężkie czasy - trzeba robić zapasy cukru
(PAP/EPA)

Spowolnienie gospodarki przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na metale czy ropę. Ostatnie spadki na światowych rynkach akcji potwierdzają tę regułę. Są jednak towary niewrażliwe na te wahania i jak potwierdzają specjaliści - właśnie nadchodzi dobry moment, aby zainwestować w nie na kilka lat.

Cukier czy kukurydza zachowywały się podczas korekty, która rozpoczęła się z początkiem lipca, o wiele lepiej niż miedź . Wraz ze spadkiem indeksów akcji, inwestorzy zaczęli wyprzedawać metale, których popyt w dużym stopniu uzależniony jest od koniunktury w budownictwie i przemyśle.

Od 16 lipca miedź staniała prawie 13 proc., podczas gdy kukurydza zaledwie 2 proc. a cukier 3 proc. Hossa w roku 2005 i w pierwszym kwartale 2006 roku pozwoliła inwestycjom w cukier osiągnąć wyższe stopy zwrotu niż miedź, złoto, ropa czy akcje.

*ZOBACZ TAKŻE: *Kawa i kakao coraz droższeJednak pozytywne zachowanie się wymienionych towarów podczas obecnego kryzysu na giełdach to nie jedyna ich zaleta. Inną jest po prostu ich wcześniejsza przecena. Dzięki temu ceny cukru czy kukurydzy są na bardzo niskich poziomach.

Stosunek ceny kontraktów na cukier do kontraktów na ropę brent jest obecnie na najniższych poziomach od lat. Szczyt tego wskaźnika przypada na przełom lat 1999 i 2000, gdzie wyniósł on 0,83.

12 listopada 1999 r. cena za baryłkę ropy wynosiła 9,91 dol. podczas gdy cena za funt cukru 8,25 centa. Natomiast 17 sierpnia tego roku wskaźnik ten wyniósł zaledwie 0,13. Cukier kosztował 9,46 centa a ropa - 70,2 dol. za baryłkę.

Sam fakt niskich cen nie determinuje do zakupów. Jednak perspektywy wzrostu są kuszące. Chodzi głównie o wykorzystanie tych towarów jako nośników energii (biopaliwa) oraz po prostu - do żywności.

Według statystyk Organizacji do spraw żywienia Narodów Zjednoczonych konsumpcja cukru w Chinach systematycznie się powiększa. W 2004 r. skonsumowano tam 428 tys. ton buraków cukrowych oraz 90 188 tys. ton trzciny cukrowej. Rok później było to odpowiednio 1 485 tys. ton oraz 100 895 tys. ton.

_ Rosnąca konsumpcja w Państwie Środka powoduje również większy popyt na mięso. To z kolei przekłada się na większe wykorzystanie pasz dla zwierząt. _

"W Azji są 3 miliardy ludzi, którzy nie brali udziału w hossie na rynku surowców w 1999 roku i nie stracą swojego apetytu tylko z powodu problemów w USA" - mówi dla agencji Bloomberga Jim Rogers, analityk rynków towarowych.

"Nawet jeśli Ameryka zostanie bankrutem, te 3 miliardy nadal będą miały się dobrze i będą chciały jeść" - dodaje.

Ważnym czynnikiem wzrostu jest zmienność pogody, która w ostatnich latach powiększa się i ma skłonności do ekstremalnych zachowań.

Cukier czy kukurydza wykorzystywane są również jako nośniki energii. Brazylia jest największym producentem trzciny cukrowej na świecie. Kilka lat temu władze kraju wprowadziły 10-letni plan, którego celem jest samowystarczalność na rynku energii pozyskiwanej z cukru. Etanol w zeszłym roku stanowił 40 proc.sprzedawanego paliwa w Brazylii.

Inne szybko rozwijające się kraje jak np. Indie, również chciałyby się choć trochę uniezależnić od dostawców ropy naftowej. Także Polska, dostosowując się do unijnych przepisów, wprowadziła ustawę o biopaliwach.

Zarabiać można również nie tylko na bezpośrednich transakcjach na rynku towarów, ale także na akcjach producentów cukru, jak np. amerykański Imperial Sugar Co. Na początku 2006 r. kosztowały one ok. 15 dol., rok później było to już 25 dol. , obecnie są to okolice 30 dol. za akcję.

ZOBACZ TAKŻE:

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)