Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Marazm na Wall Street. Akcje Twittera spadają

Marazm na Wall Street. Akcje Twittera spadają

Fot. Xinhua / eyevine/FOTOLINK/EAST NEWS

Notowania indeksów w USA weszły w okres świąteczno-noworoczny będąc na swoich maksimach.

Nic nie wskazuje na to aby oddaliły się one od tego stanu w ciągu najbliższych dni. Będzie to oznaczało, że S&P 500 rozpoczął rok 2013 swoją najniższą wartością w ciągu ostatnich 365 dni, a zakończył go niemal swoim historycznym maksimum rosnąc, z jedynie niewielkimi korektami, o około 434 punktów z poziomu 1400 do poziomu 1840.

Indeksy na Wall Street podczas poniedziałkowej sesji
Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wielu inwestorów spoglądając na wykresy nie dowierza, że taka sytuacja miała miejsce porównując ją do kolejnej bańki spekulacyjnej. Obecne wyceny są dla nich absurdalne, a korekta nieuchronna. Na ten moment są oni jednak w błędzie. Nie pomógł im nawet, mający być giełdowym końcem świata, początek ograniczania programu QE III. Pokazuje to, że stara giełdowa prawda, mówiąca że próba przewidzenia punktu zwrotnego w silnym trendzie to gra niewarta ryzykowania pieniędzy, cały czas pozostaje aktualna.

W pozytywną wymowę końcówki roku 2013 nie wpasowują się notowania tegorocznego debiutantna - Twittera, który w ciągu 3 ostatnich sesji stracił na wartości łącznie około 25%. To co z kolei może cieszyć to fakt, że po decyzji z 18 grudnia o ograniczaniu QE III, nie obserwowaliśmy specjalnie mocnych wahań na rynku stopy procentowej, zarówno rentowności 30 letnich kredytów hipotecznych jak i 10 letnich obligacji skarbowych USA pozostają na niezmienionym poziomie, odpowiednio 4,4% oraz 3 %.

Co więcej decyzja FED, która powinna wpływać na umacnianie się dolara póki co nie wywołała takiej reakcji. W dniu dzisiejszym kurs EURUSD urósł osiągając poziom 1,38 co jest na rękę amerykańskiemu bankowi centralnemu i pokazuje, że gospodarka, rynek akcyjny oraz rynek walutowy zależą nie tylko od QE.

Investio
Czytaj także
Polecane galerie