Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF: Prognozy Fitcha dotyczące wzrostu PKB Polski 'raczej konserwatywne'

0
Podziel się:
MF: Prognozy Fitcha dotyczące wzrostu PKB Polski 'raczej konserwatywne'

Prognozy Fitch Ratings w zakresie wzrostu PKB Polski można uznać za "raczej konserwatywne", uważa Ministerstwo Finansów.

"W ocenie ministra finansów prognozy agencji, na tle konsensusu rynkowego dla tego okresu na poziomie 3,3-3,5%, uznać można za raczej konserwatywne. Zdaniem MF, osiągnięte zostanie wyższe tempo wzrostu gospodarczego, jakkolwiek podzielamy opinię agencji, i że głównym czynnikiem wzrostu pozostanie popyt krajowy, w tym w szczególności spożycie gospodarstw domowych, co jest również korzystne dla dochodów sektora rządowego i samorządowego" - czytamy w komunikacie resortu.

Fitch Ratings podał dziś, że prognozuje wzrost gospodarczy Polski w tym roku na poziomie 3,2%, zaś w kolejnych dwóch latach - po 3,3% (wobec 3,6% w ub.r.).

Analitycy agencji zauważają, że zwiększone wydatki budżetu państwa będą finansowane większymi wpływami podatkowymi, wynikającymi z poprawiających się warunków ekonomicznych oraz lepszej ściągalności podatku VAT. Agencja przewiduje stopniowe ograniczanie deficytu budżetowego od 2018 roku. Jednocześnie zaznacza, że rząd RP zobowiązał się do utrzymania deficytu finansów publicznych na poziomie nie większym niż 3% PKB, co jest potwierdzone w projekcjach deficytu przygotowanych przez Fitch.

"W opinii MF analitycy agencji dostrzegają pozytywne efekty, jakie przynoszą prowadzone od początku kadencji obecnego rządu prace nad uszczelnieniem systemu podatkowego" - podsumowano w materiale resortu.

Fitch Ratings ogłosił dziś decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A dla długoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje niezmieniona na poziomie stabilnym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)