Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MF chce wzmocnić pozycję GPW

0
Podziel się:

Zgodnie z przygotowaną przez Ministerstwo Finansów "Strategią rozwoju rynku kapitałowego", w Warszawie ma powstać silny regionalny rynek kapitałowy z rozwiniętą branżą finansową - poinformował wiceminister finansów Igor Chalupec.

MF chce wzmocnić pozycję GPW

W wywiadzie dla środowej "Gazety Wyborczej" Chalupec poinformował, że cel ten może zostać osiągnięty dzięki lepszemu wykorzystaniu potencjału otwartych funduszy emerytalnych (OFE)
, wzmocnieniu pozycji warszawskiej giełdy, stworzeniu zachęt dla spółek do wejścia na rynek publiczny oraz poprawie bezpieczeństwa inwestorów.

Jego zdaniem warto byłoby się zastanowić nad przeprowadzeniem prywatyzacji giełdy, nie czekając na decyzję o ewentualnym zawiązaniu przez nią sojuszu strategicznego.

"Aby było to możliwe, GPW musi przygotować biznesplan i zaprezentować go potencjalnym inwestorom. Upublicznienie giełdy warszawskiej i jej notowanie na swoim własnym parkiecie nie musi jednak przekreślać późniejszego aliansu strategicznego - te kwestie można potraktować oddzielnie" - powiedział Chalupec.

Jednym z warunków poprawy funkcjonowania rynku kapitalowego w Polsce ma być stworzenie lepszych warunków do inwestowania dla OFE.

"Dzisiaj nie mają one problemów z zakupem papierów skarbowych. Ale już inwestycje na krajowej giełdzie dochodzą do punktu krytycznego - brakuje akcji i ofert publicznych. To grozi sztucznym pompowaniem cen i w konsekwencji powstaniem na giełdzie bąbla spekulacyjnego" - powiedział Chalupec "Gazecie Wyborczej".

Jego zdaniem konieczne jest poprawienie płynności i wielkości warszawskiej giełdy, która powoli się marginalizuje.

"Według moich szacunków przez najbliższe lata moglibyśmy co roku wprowadzać na giełdę prywatyzowane spółki warte 5-9 mld zł" - uważa Chalupec.

Zdaniem wiceministra finansów, sposobem na zachęcenie firm do wchodzenia na rynek publiczny mogłoby być np. obniżenie kosztów ich obecności na giełdzie.

"Warto rozważyć propozycję, aby koszt przygotowania oferty publicznej akcji lub obligacji (z punktu widzenia przepisów podatkowych) być dla spółki kosztem uzyskania przychodu" - powiedział Chalupec.

Według niego, w większym stopniu należy wykorzystywać rynek kapitałowy do finansowania inwestycji infrastrukturalnych (np. emitowanie obligacji dla OFE). Wsparcia wymaga również sektor funduszy typu venture capital.

"Strategia rozwoju rynku kapitałowego" zakłada również poprawę bezpieczeństwa i wykrywalności przestępstw na rynku kapitałowym.

"Trzeba także wrócić do kwestii zwiększenia kompetencji KPWiG i poprawy jej skuteczności, głównie w postępowaniach prokuratorskich" - powiedział Chalupec.

"Strategia rozwoju rynku kapitałowego" ma w styczniu trafić do konsultacji środowiskowych.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)