Notowania

cps
03.09.2013 16:00

Midas zadowolony ze wzrostu transmisji danych

Midas jest obecnie w trakcie realizacji drugiej fazy rozbudowy sieci dedykowanej technologii szybkiego internetu w technologii LTE oraz HSPA+

Podziel się
Dodaj komentarz

Midas dobrze ocenia obecny wzrost transmisji danych realizowany przez swoich klientów i prawdopodobnie uruchomi kolejną, trzecią fazę rozbudowy własnej sieci. Obecne miesięczne zużycie danych spółka szacuje na 2,4 mln GB, z czego najbardziej dynamicznie rośnie wykorzystanie ze strony technologii LTE - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

_ Zużycie danych w naszej sieci rośnie i obecnie bardziej prawdopodobne jest, że uruchomimy trzecią fazę rozbudowy sieci, niż że tego nie zrobimy. Oczywiście będzie ona realizowana stopniowo, więc mamy możliwość jej etapowania _ - powiedział Krzysztof Adaszewski, prezes Midasa.

Midas jest obecnie w trakcie realizacji drugiej fazy rozbudowy sieci dedykowanej technologii szybkiego internetu w technologii LTE oraz HSPA+, w ramach której chce docelowo posiadać 3,4 tys. stacji bazowych, w tym większość w oparciu o infrastrukturę Polkomtelu. Trzecia, opcjonalna faza rozbudowy sieci zakłada natomiast budowę od podstaw 700 nowych stacji. Midas nie wyklucza, że zamiast budować stacje od podstaw będzie przyglądał się rynkowi pod kątem możliwości kupna infrastruktury od innych operatorów, którzy modernizują swoją sieć.

Na koniec pierwszego półrocza sieć telekomunikacyjna spółki składała się z ponad 2,9 tys. stacji bazowych.

Wzrost transmisji danych świadczonej przez Midasa na rzecz Polkomtelu i Cyfrowego Polsatu spowodował, że przychody spółki wzrosły w pierwszym półroczu o 140 proc. rdr, osiągając 95,6 mln zł. Wolniej rosły koszty, które wynikają prawie w całości z utrzymania sieci. Wzrost kosztów rodzajowych w pierwszej połowie tego roku wyniósł 86 proc. rdr do 134,8 mln zł, które obciążyły wyniki. Strata netto wyniosła prawie 80 mln zł.

_ Spółka wypracuje zysk wtedy kiedy zużycie danych w sieci i związane z tym przychody przekroczą koszty stałe wynikające z utrzymania sieci _ - powiedział Adaszewski.

Dodał, że obecnie mocno spadają czynsze za dzierżawę nieruchomości pod infrastrukturę telekomunikacyjną, ze względu na ograniczanie liczby stacji bazowych przez Orange i T-Mobile.

_ Spadek czynszów jest dwucyfrowy, a ta pozycja stanowi ponad 20 proc. wszystkich naszych kosztów _ - powiedział prezes.

Przedstawiciele spółki podali ponadto na konferencji, że Midas analizuje obecnie warunki aukcji częstotliwości z zakresu 800 MHz i żadna decyzja w sprawie udziału w aukcji jeszcze nie zapadła.

Tagi: cps, mds, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz