Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korupcja w czechach
09.11.2011 21:16

Minister ustąpił po ujawnieniu transakcji giełdowych

Czeski minister przemysłu Martin Kocourek podał się dziś do dymisji po ujawnieniu niejasnych wielomilionowych transakcji giełdowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Jones, Ph.D./CC/Flickr)

Czeski minister przemysłu Martin Kocourek podał się dziś do dymisji po ujawnieniu przez media niejasnych wielomilionowych transakcji giełdowych, dokonanych przez jego matkę.

Premier Czech Petr Neczas wieczorem przyjął rezygnację - poinformował rzecznik rządu Jan Osuch. Choć szefowi resortu przemysłu nie postawiono żadnych zarzutów, sprawę od poniedziałku wyjaśniają czeskie służby antykorupcyjne. Kocourek nie potrafi bowiem jednoznacznie wyjaśnić, skąd w marcu 2008 roku jego matka wzięła 16 mln koron (2,75 mln zł) na zakup papierów wartościowych, które po trzech miesiącach sprzedała.

Według dziennika _ Mlada fronta Dnes _, w tym okresie Martin Kocourek zasiadał w radzie nadzorczej czeskich zakładów energetycznych CEZ, a w transakcji giełdowej brała udział spółka Key Investments, realizująca wielomilionowe zamówienia dla CEZ.

Minister oświadczył dziś, że pieniądze, za które matka kupiła papiery giełdowe, należały do niego i jego rodziny. Zyskał je w drodze różnych przedsięwzięć biznesowych i rodzinnych oszczędności, a przekazał matce i spółce Key Invesments ze względu na toczące się w 2008 roku postępowanie rozwodowe z jego ówczesną żoną.

Wszelkie podejrzenia o działalność korupcyjną minister stanowczo odrzuca. Podobnego zdania jest premier.

_ - Mając do dyspozycji szczegółowe informacje, szef rządu nie przypuszcza, aby szło o uzasadnione podejrzenie korupcji, niemniej kroki, które pan minister poczynił w 2008 roku, uważa za nieszczęśliwe _ - dodał rzecznik rządu.

Kocourek należy do centroprawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) premiera Neczasa i jest trzecim ministrem tego ugrupowania, który odchodzi z gabinetu.

Ustępujący szef resortu przemysłu natychmiast po nagłośnieniu sprawy transakcji giełdowych powiedział, że jeśli jego obecność w rządzie ma zaszkodzić ODS, jest gotowy odejść.

Czytaj więcej o korupcji w Czechach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t78267.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wikileaks;czechy;to;najbardziej;skorumpowany;kraj;europy;srodkowej,204,0,903884.html) Sąsiad Polski najbardziej skorumpowany O wybuchających aferach korupcyjnych amerykańscy dyplomaci informowali Waszyngton obszernie i często już od początku lat 90.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t88051.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bruksela;zaniepokojona;korupcja;w;czechach,90,0,741722.html) Bruksela zaniepokojona korupcją w Czechach Komisja Europejska skontroluje sposób wydawania pieniędzy na środowisko.
Tagi: korupcja w czechach, czechy, korupcja, minister, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz