We wrześniu zostanie uruchomiona pierwsza w Polsce chrześcijańska sieć telefonii komórkowej - poinformował dyrektor Radia Warszawa i szef projektu kościelnego operatora komórkowego ks. Maciej Chibowski.
Episkopat zastrzega, że nie jest udziałowcem tego przedsięwzięcia. Ks. Chibowski powiedział, że projekt jest przygotowywany we współpracy z operatorem wirtualnym MNI Mobile. Pracuje nad nim od ponad roku zespół warszawskich duchownych, powołany przez Radę Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia.
Ks. Chibowski poinformował, że nowy operator sieci będzie tzw. operatorem wirtualnym, czyli nie posiadającym własnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Sieć będzie działać tylko na kartach prepaidowych przy wykorzystaniu infrastruktury sieci Orange. Doładować konto będzie można przez bankomat lub telefon stacjonarny.
Jak poinformował wiceprezes MNI Mobile Leszek Kułak, szacowana liczba potencjalnych użytkowników kościelnej telefonii komórkowej to około dwa miliony osób. Organizatorzy nowej sieci liczą na ok. 100 tys. abonamentów w ciągu roku.
Zdaniem ks. Chibowskiego przygotowywana obecnie sieć telefonii komórkowej może stać się naturalnym - _ integratorem mediów katolickich, umożliwiając dostęp do katolickich dzienników, agencji informacyjnych, stacji radiowych i telewizyjnych w całym chrześcijańskim świecie _.
Dodał, że oferta tej specjalnej sieci komórkowej adresowana jest przede wszystkim do struktur kościelnych, wspólnot i stowarzyszeń skupionych wokół Kościoła katolickiego oraz do wszystkich chrześcijan i osób zainteresowanych możliwością stałego, nieograniczonego czasem i przestrzenią dostępu do treści, których fundamentem są wartości chrześcijańskie.
Użytkownicy chrześcijańskiej sieci telefonii komórkowej będą dostawać sms-y zawierające m.in.: Słowo Boże na każdy dzień, księgę imion świętych patronów, cytaty z Pisma Świętego, modlitwę brewiarzową dla kapłanów, a także dla zakonów i ludzi świeckich, programy radiostacji i telewizji katolickich.
Inicjatywie tej nie patronuje Konferencja Episkopatu Polski - zaznaczył uczestniczący w konferencji prasowej w Warszawie rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch. KEP - mówił - - _ nie ma żadnego udziału w tym przedsięwzięciu, jeśli chodzi o finanse i nie ma żadnych zysków _.
Dał do zrozumienia, że chrześcijańska sieć telefonii komórkowej to inicjatywa Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu.
Po południu Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski przesłało PAP oświadczenie, w którym podkreśla, że - _ Episkopat Polski nie jest udziałowcem prezentowanego w czwartek (...) projektu specjalnej sieci komórkowej _.