Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mocne spadki na bliskowschodnich giełdach. Przez rating USA

0
Podziel się:

Parkiety giełdowe wyraźnie zareagowały na pierwszą w historii obniżkę wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych.

Mocne spadki na bliskowschodnich giełdach. Przez rating USA
(Gripas/Dreamstime)

Bliskowschodnie giełdy odnotowały dziś spadki, dzień po ogłoszeniu przez agencję ratingową Standard&Poor's pierwszej w historii decyzji o obniżeniu wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonychz _ AAA _ do _ AA+ _.

Ze względu na obowiązująca w krajach muzułmańskich tradycję dotyczącą dni wolnych od pracy, większość giełd w tym regionie działa od niedzieli do czwartku. Oznacza to, że są pierwszymi rynkami, które zareagowały na decyzję S&P, ogłoszoną już po zamknięciu azjatyckich, europejskich i amerykańskich giełd.

Jako pierwsza zareagowała giełda saudyjska, która funkcjonowała już wczoraj. Jej główny indeks spadł tego dnia na zamknięciu o blisko 5,5 procent, a dziś nie udało mu się znacząco odrobić strat - zyskał tylko 0,08 procent.

Dziś indeks giełdy w Dubaju odnotował jeden z największych spadków w regionie tracąc ponad 5 procent na początku sesji. Ostatecznie zakończył ją z wynikiem 3,7 procent na minusie.

Spadki odnotowywały również inne bliskowschodnie rynki. Główne indeksy giełdowe w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, i w Katarze spadły o 2,5 proc. W Egipcie indeks EGX30 stracił ponad 4 procent.

Giełda w Tel Awiwie, która również była dziś czynna, opóźniła rozpoczęcie pierwszej w tym tygodniu sesji, po tym jak wstępne notowania pokazały spadek głównego indeksu o 6 proc. Izraelska giełda ostatecznie straciła na zamknięciu blisko 7 procent.

Zobacz jak w tym tygodniu wyglądały notowania głównych światowych indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Szef egipskiej giełdy Mohammed Abdel-Salam podkreślił, że straty spowodowane są spadkami na światowych rynkach, a nie zmianą fundamentalnej wartości notowanych na parkiecie firm.

Zdaniem analityka z NCB Capital w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie, Faruka Miaha, bliskowschodni inwestorzy obawiają się, że problemy z zadłużeniem krajów zachodnich mogą doprowadzić do spadku popytu na ropę naftową i pociągnąć w dół zależne od cen tego surowca gospodarki regionu.

Dodaje on, że jeśli obniżenie ratingu USA spowoduje spadek wartości dolara duże bliskowschodnie gospodarki jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, które powiązały kursy swoich walut z amerykańskim pieniądzem, mogą ucierpieć również z powodu wyższych kosztów importu.

Analityk zaznacza, że niewielki wzrost indeksów na zakończenie notowań na giełdzie w Rijadzie nie oznaczał wzrostu zaufania inwestorów i jego zdaniem bliskowschodnie rynki będą nadal tracić, jeśli pozostałe światowe giełdy rozpoczną tydzień od spadków.

Jak pisze Associated Press decyzja S&P może zniechęcić inwestorów na największych giełdach i spowodować wstrząs na wszystkich światowych rynkach. Inwestorzy z niepokojem czekają jak większe i bardziej płynne giełdy azjatyckie i europejskie zareagują na obniżenie ratingu USA, kiedy jutro zostaną otwarte.

O powodach spadków - czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t98347.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grupa;g7;i;ebc;beda;rozmawiac;o;kryzysie,193,0,887745.html) Chcą ratować gospodarkę i uspokoić rynki Pierwsza w historii obniżka wiarygodności kredytowej USA zagraża globalnej gospodarce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t154098.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rating;usa;w;dol;pierwszy;raz;w;historii,58,0,887354.html) Rating USA w dół. Pierwszy raz w historii Nie pomogło przyjęcie przez Kongres i zatwierdzenie przez prezydenta planu oszczędności. Eksperci nie wykluczają kolejnych turbulencji na rynkach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t154097.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eksperci;na;rynkach;moze;nastapic;chaos,159,0,887455.html) Eksperci: Na rynkach może nastąpić chaos Obniżka ratingu USA może skłonić Chiny do szybszej dywersyfikacji aktywów.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)