Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sesja na wall street
17.04.2013 22:59

Mocne spadki na Wall Street. Co się stało?

Inwestorów do sprzedaży akcji skłaniały słabsze od oczekiwań raporty kwartalne amerykańskich spółek oraz obawy o spowolnienie w Chinach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot /REPORTER)

Giełdy w Stanach Zjednoczonych mocno zniżkowały, gdyż inwestorów do sprzedaży akcji skłaniały słabsze od oczekiwań raporty kwartalne amerykańskich spółek oraz obawy o spowolnienie w Chinach.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,94 procent do 14.618,59 punktów. Nasdaq stracił 1,84 procent i wyniósł 3.204,67 punktów. Indeks S&P 500 spadł o 1,43 procent i wyniósł na koniec dnia 1.552,01 punktów.

Zobacz przebieg sesji na Wall Street - S&P500 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

- _ Biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację techniczną, rynek nie potrzebuje dużo, żeby doszło do ostrej wyprzedaży. Za dużo rzeczy poszło ostatnio źle w krótkim okresie, to przyciągnęło sprzedających i pociągnęło za sobą wyprzedaż akcji _ - uważa Elliot Spar, strateg rynkowy ze Stifel Nicolaus.

W USA zanotowano wzrost wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 12 kwietnia o 4,8 procent, po uwzględnieniu czynników sezonowych. Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 4,5 procent.

Na rynku utrzymują się obawy o chińską gospodarkę. Po tym jak poniedziałkowe dane wskazały na spadające tempo wzrostu w gospodarce tego kraju, dziś na rynku pojawiły się informacje wskazujące na pogarszające się sytuacje chińskich finansów publicznych.

_ Finacial Times _ podał, że jedna z chińskich firm audytowych SineWing zrezygnowała z pracy z administracją chińskich regionów. W ocenie ShineWing, zadłużenie chińskich regionów jest _ poza kontrolą _ i może doprowadzić do większego kryzysu niż ten wywołany przez załamanie się rynku nieruchomości w USA.

W ubiegłym tygodniu agencja ratingowa Fitch obniżyła chiński rating kredytowy. Chiński rating został tym samym obniżony przez jedną z głównych międzynarodowych agencji po raz pierwszy od 1999 roku. We wtorek inna agencja, Moody's, podtrzymała wprawdzie rating chińskiego długu, Moody's obniżył jednak perspektywę ratingu do stabilnej z pozytywnej.

Doniesienia z Chin ponownie pogorszyły nastroje na rynkach surowców. Cena miedzi w Nowym Jorku traciła 3,5 procent, a ropa WTI 1,6 procent. Spadki powróciły również na rynek metali szlachetnych. Cena złota poszła w dół 1,2 procent, srebro traciło 3,3 procent.

Ze spółek ponad 5 procent taniały akcje Apple, które przełamały poziom 400 dolarów i są obecnie najtańsze od grudnia 2011 roku. Powodów do optymizmu nie dostarczyły inwestorom najnowsze raporty kwartalne amerykańskich spółek.

Yahoo, właściciel drugiej co do popularności wyszukiwarki internetowej na świecie, zanotował wprawdzie w I kwartale zysk na akcję w wysokości 38 centów wobec oczekiwanych przez rynek 24 centów na akcję. Niższe od oczekiwań okazały się jednak przychody spółki, które w I kwartale wyniosły 1,07 mld USD, tutaj analitycy oczekiwali 1,1 mld USD. Szczególnie rozczarowały dochody z reklamy displayowej, które spadły 11 proc. rok do roku.

Rozczarował również Bank of America Corp., drugi największy bank w USA pod względem aktywów, który zanotował w pierwszym kwartale zysk na akcję w wysokości 20 centów. Analitycy oczekiwali 23 centów zysku na akcję. Skorygowane przychody banku wyniosły 23,85 mld USD, a analitycy oczekiwali 23,15 mld USD. Akcje Bank of America zniżkowały w ciągu dnia ponad 5 proc. Na wartości tracił też inny duży bank, New York of Mellon, chociaż w tym przypadku wyniki kwartalne nie odbiegały tak znacząco od konsensusu.

Spółka Mattel, największy na świecie producent zabawek, zanotowała w pierwszych trzech miesiącach tego roku zysk na akcję w wysokości 11 centów. Analitycy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 8 centów. Przychody spółki wyniosły 995,6 mln USD wobec szacowanych przez analityków 985,7 mln USD. Zniżkował też Intel, którego zysk na akcję wyniósł 40 centów i był o jeden cent gorszy od przewidywań analityków.

W czwartek swoje wyniki za pierwszy kwartał przedstawią m.in. Morgan Stanley, PepsiCo, Philip Morris, United Health, Verizon, Nokia, Peabody Energy, Google, IBM, Microsoft, Capital One, Chipotle i E-Trade Financial, a w piątek GE, McDonald's, Schlumberger, Baker Huges oraz Honeywell.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: sesja na wall street, s&p500, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, pap, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz