Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mocne tąpnięcie na akcjach KGHM. Co dalej?

0
Podziel się:

O największych zagrożeniach i możliwych scenariuszach pisze analityk Money.pl.

Mocne tąpnięcie na akcjach KGHM. Co dalej?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Po słowach z expose premiera akcje KGHM w ciągu dwóch sesji straciły ponad 22 procent , a tym samym rynkowa wycena spółki obniżyła się o niemal 7,5 miliarda złotych. To jednak jeszcze nie koniec zagrożeń związanych z planami zwiększenia obciążeń podatkowych.

[na zdjęciu: Paweł Zawadzki]

- _ Chcemy wyraźnie zwiększyć i unowocześnić daninę, którą w tej chwili pobieramy w niewystarczającym stopniu od wydobywanych bogactw naturalnych. Chodzi przede wszystkim o miedź i srebro _ - zapowiedział premier.

Inwestorzy momentalnie odebrali to jako atak na chwalący się ostatnio rewelacyjnymi wynikami finansowymi KGHM. Akcje będącego w światowej czołówce producenta miedzi i srebra zanurkowały. W piątek straciły niemal 14 procent, wczoraj _ dorzuciły _ do tego prawie 10 procent.

Zobacz dwie ostatnie sesje KGHM na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nowy podatek mocno uszczupli zyski?Premier podczas expose nie podał konkretów, dzięki którym możliwe byłoby oszacowanie wpływu zmian w podatku na wyniki, a co za tym idzie na wartość spółki. Więcej szczegółów zafundował zainteresowanym wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Według niego roczne wpływy do budżetu z tego tytułu mogłyby wynieść nawet 2-3 miliardy złotych, a zwiększony podatek mógłby obowiązywać już od drugiego kwartału przyszłego roku. Większość tego obciążenia poniósłby właśnie kombinat miedziowy z Lubina, co zdecydowanie uderzyłoby w jego wyniki finansowe.

źródło: *Money.pl *na podstawie raportów finansowych

  • wyniki za pierwsze trzy kwartały

Spółka w 2010 roku _ na czysto _ zarobiła 4,71 mld złotych. W tym roku będzie jeszcze lepiej, bowiem zysk netto KGHM tylko po trzech kwartałach sięga 7,51 miliarda złotych. Mimo tego, 2-3 mld złotych może stanowić mniej więcej 20-25 proc. zysku netto spółki. Choć oficjalnie konkrety jeszcze się nie pojawiły, to do momentu przedstawienia projektu ustawy kursowi będzie ciążył dodatkowy czynnik ryzyka.

Co ze skupem własnych akcji?

Wycena rynkowa KGHM podczas piątkowych i poniedziałkowych spadków skurczyła się łącznie o 7,42 mld złotych . Największa część tej kwoty _ przypadła _ na resort skarbu, który w KGHM posiada 31,8 proc. udziałów. Wartość pakietu akcji, będącego w posiadaniu państwa skurczyła się zatem o około 2,36 mld złotych . To mniej więcej tyle, ile ma wynosić rocznie nowa danina.

CZYTAJ W MONEY.PL

Wcześniej - w ubiegły wtorek - inwestorzy dynamicznie kupowali akcje KGHM (+4,53 proc.), po tym jak spółka zapowiedziała, że 19 stycznia przyszłego roku podejmie decyzję odnośnie skupu własnych akcji w celu ich umorzenia. Chce skupić z rynku do 10 proc. akcji, a wartość tej operacji ma sięgnąć maksymalnie 3 mld złotych.

Umorzenie takiej liczby akcji oznaczałoby automatyczny wzrost udziału państwa w akcjonariacie powyżej 33 procent, a to z kolei musiałoby poskutkować ogłoszeniem wezwania na akcje powodującego osiągnięcie 66 procent ogólnej liczby głosów. Aby nie przekroczyć poziomu 33 proc. resort skarbu musiałby sprzedać akcje za ponad 500 mln złotych.

Z kolei odpowiadając na pytania posłów w sobotę premier powiedział, że straty Skarbu Państwa z tytułu spadku kursu akcji KGHM są _ wirtualne _, ponieważ w najbliższym czasie rząd i tak nie planuje sprzedaży akcji spółki. Czyżby miało to oznaczać, że zapowiedziana kilka dni przed expose decyzja o skupie nie zostanie podjęta? Odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne dopiero w styczniu.

Gdyby wprowadzony podatek miał skalę zbliżoną do tej, o której mówią przedstawiciele ministerstwa finansów, w pierwszej kolejności ucierpiałaby prowadzona przez spółkę polityka dywidendowa. Przykładowo w tym roku KGHM w postaci dywidendy wypłacił akcjonariuszom niemal 3 mld złotych, czyli 65 proc. zysku z 2010 roku.

O wyższości proponowanego podatku nad dywidendą mówił już sam premier, który nie chce w tak dużym stopniu jak obecnie zyskiem KGHM dzielić się z mniejszościowymi akcjonariuszami, czy osobami zatrudnionymi w spółce.

To nie jest najlepsza wiadomość dla inwestorów, dla których jednym z warunków inwestycji są regularne i sowite dywidendy. Dotychczas to właśnie Skarb Państwa stał po ich stronie, optując najczęściej za wypłatą jak największej części zysku.

Zwiększoną ostrożność w stosunku do akcji KGHM w dłuższym terminie zaczną zapewne zalecać analitycy z instytucji finansowych. Już wczoraj na taki krok zdecydowali się eksperci z KBC Securities. Obniżyli oni rekomendację z _ kupuj _ do _ trzymaj _, a cenę docelową ustalili na poziomie 131,80 złotego.

Wzrost niepewności nie zachęca do kupowania Do tej pory jednym z ważniejszych czynników ryzyka inwestycji w akcje KGHM był większościowy udziałowiec, czyli Skarb Państwa. A tego uważa się powszechnie za właściciela, który nie za zawsze przy podejmowaniu decyzji kieruje się rachunkiem ekonomicznym przedsiębiorstwa. To z kolei nie zapewnia mu najbardziej optymalnego rozwoju, czy efektywności działania.

Teraz ten argument nabiera jeszcze większego znaczenia. Zaskakująca decyzja rządzących, która w dużej mierze odnosi się w zasadzie do jednej spółki to kwestia, która w oczach posiadaczy jej akcji może budzić duże zdziwienie. Może również skutkować zmianą postrzegania spółki przez inwestorów instytucjonalnych.

Rządzący sporo ryzykują, bowiem na sprzedaż wciąż czekają pakiety akcji innych kontrolowanych przez państwo spółek, takich jak zaplanowana na pierwszą połowę 2012 roku wtórna oferta akcji PKO BP. Według obecnego kursu jej wartość może przekroczyć 6 miliardów złotych.

Bez odpowiedniego popytu ze strony instytucji finansowych dopięcie tej lub innych oczekujących transakcji, może okazać się wręcz niemożliwe. Szczególnie, że na rynkach w dalszym ciągu panuje atmosfera strachu, a inwestorów indywidualnych do inwestycyjnych propozycji Skarbu Państwa zniechęciły dwa ostatnie debiuty - JSW i BGŻ.

A co na wykresie?

Dwa ostatnie miesiące zapewniły akcjonariuszom KGHM nie lada emocje. Dwukrotny spadek przekraczający 13 procent, czy częste, sięgające ponad 5 proc. dziennie wzrosty, przecinane równie głębokimi przecenami to kwestie, które w ostatnim czasie przetestowały nerwy niejednego inwestora. Nie najlepiej prezentuje się również aktualna sytuacja na wykresie.

Zobacz jak radziły sobie akcje KGHM w ciągu ostatnich dwóch miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Po wczorajszej sesji _ padło _ najbliższe wsparcie umiejscowione w okolicach 134 złotych. Tym samym kurs znacznie zbliżył się w okolice 115,40 złotego, czyli tegorocznego minimum. Do najważniejszego testu siły kupujących może dojść zatem właśnie w okolicach obszaru 115-120 złotych. Jego sforsowanie będzie sygnałem do jeszcze głębszej przeceny.

W razie przejęcia inicjatywy przez kupujących pierwszym czekającym na nich oporem będą okolice 134-144 złotych. Pozytywnym, choć nie zwiastującym jeszcze powrotu do długoterminowych wzrostów, impulsem będzie pokonanie górnego ograniczenia tego przedziału (luki). Znacznie istotniejszym sygnałem będzie dopiero wyraźne uporanie się z linią przebiegającą w okolicach 155 złotych.

Więcej na podobne tematy czytaj w raportach Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t154011.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/gpw;wyniki;spolek;z;wig20;daja;nadzieje;na;,217,0,966105.html) Kryzys? Nie dotyczy większości największych spółek Mijający kwartał przyniósł nawet 205 procent poprawy zysku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t154070.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/slabe;ratingi;polskich;bankow;bac;sie;o;oszczednosci,117,0,967797.html) Słabe ratingi polskich banków. Bać się o oszczędności? Od stycznia banki zarobiły już ponad 10 miliardów złotych. Zobacz czy to wystarczy by były bezpieczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t138943.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/gpw;swietne;wyniki;bankow;a;ich;akcje;,198,0,966854.html) Znakomite wyniki banków. Ich akcje dadzą zarobić, jeśli... Eksperci prognozują dla Money.pl, kiedy sytuacja może się odwrócić i typują spółki, które powinny radzić sobie lepiej niż cała branża.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora oraz jego rozmówców i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Autor jest analitykiem portalu Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)