Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mocny złoty zaszkodził wynikom Dębicy

0
Podziel się:

Zysk netto Dębicy spadł w drugim kwartale tego roku o ok. 7 proc., do 16,3 mln zł, a przychody zmniejszyły się o blisko 4 proc., do 363,8 mln złotych.

Mocny złoty zaszkodził wynikom Dębicy
(EPA/PAP)

Zysk netto Dębicy spadł w drugim kwartale tego roku o ok. 7 proc., do 16,3 mln zł z 17,5 mln zł przed rokiem, a przychody zmniejszyły się o blisko 4 proc., do 363,8 mln zł z 378,2 mln złotych.

_ W II kw. 2008 w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego przychody spółki ze sprzedaży były o 3,8 proc. niższe, na co największy wpływ miał ponad 10-proc. spadek kursu euro wobec złotego. Dodatkowo, znacznemu ograniczeniu uległ popyt na opony na rynkach europejskich, co sprawiło, że wartość sprzedaży eksportowej wyniosła 272,4 mln, obniżając się o 1,7 proc. Sprzedaż krajowa spadła o 9,6 proc., osiągając wartość 91,4 mln zł _ - podano w raporcie.

Spadek zysku netto rok do roku spowodowany był przede wszystkim niższym wynikiem z operacji finansowych.

Tymczasem zysk operacyjny firmy wzrósł w drugim kwartale o prawie 3 proc., do 22,8 mln zł z 22,2 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak podała spółka, poprawa EBIT była możliwa _ dzięki stosowaniu w korporacji Goodyear zasady wyrównywania uzyskiwanej marży na sprzedaży do podmiotów powiązanych _.

Pozytywnym efektem deprecjacji euro oraz dolara amerykańskiego było zmniejszenie kosztów zakupu surowców. Dębica poinformowała, że dzięki temu, pomimo wzrostu krajowych kosztów wytwarzania, jednostkowe koszty produkcji obniżyły się o 0,9 proc. w stosunku do analogicznego kwartału roku ubiegłego.

Po dwóch kwartałach zysk netto spółki wyniósł 35,6 mln zł (wobec 38,4 mln zł rok wcześniej), zysk operacyjny 45,1 mln zł (wobec 50 mln zł przed rokiem), a przychody 737,2 mln zł (rok wcześniej było to 795,3 mln zł).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)