Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MOL zaczął negocjacje w celu zabezpieczenia dostaw ropy

0
Podziel się:

Węgierska spółka MOL rozpoczęła negocjacje w celu zabezpieczenia nieprzerywalności dostaw ropy naftowej, po tym jak zostały wstrzymane dostawy ropy z Białorusi.

Węgierska spółka Przemysłu Naftowego i Gazownictwa MOL rozpoczęła negocjacje w celu zabezpieczenia nieprzerywalności dostaw ropy naftowej, po tym jak zostały wstrzymane dostawy ropy z Białorusi - poinformowała spółka.

"MOL poinformowała już o bieżącej sytuacji węgierskie Ministerstwo Gospodarki i Transportu, a w interesie nieprzerwanych dostaw już rozpoczęła rozmowy z Węgierskim Stowarzyszeniem Przechowywania Węglowodoru (MSZKSZ) odnośnie ewentualnego uwolnienia rezerw strategicznych" - podano.

MOL podał, że MSZKSZ posiada zasoby ropy naftowej i produktów pochodnych na ponad 90 dni. Decyzja o uwolnieniu rezerw strategicznych leży w gestii węgierskiego Ministra Gospodarki i Transportu.

"Chociaż eksperci MOL nie przewidują, aby kłopoty z dostawami ropy miały dotyczyć dłuższego okresu, rezerwy na ponad 90 dni gwarantują wystarczającą ilość czasu na przygotowanie dostaw ropy, chociażby za pośrednictwem rurociągu adriatyckiego" - podała spółka.

MOL zapewnił, że dzięki własnym zasobom, rafineria Százhalombatta będzie mogła działać nieprzerwanie.

Wcześniej MOL podał, że poziom dostaw ropy naftowej przez Ropociąg Przyjaźń na Węgry spadł, a według informacji dostarczonych przez partnerów MOL, dostawy tej ropy naftowej na Ukrainę przez Białoruś zostały całkowicie wstrzymane.

MOL podał też, że w przypadku, gdy dostawy ropy naftowej z Białorusi nie zostaną wznowione, zgodnie z oczekiwaniami ukraińskie rezerwy tranzytowe zostaną wyczerpane do dzisiejszego późnego popołudnia, a w konsekwencji dostawy na Węgry ustaną we wtorek późnym wieczorem.

MOL dysponuje rezerwami na 90 dni, ale o ich wykorzystaniu decyduje minister gospodarki Janos Koka.

Koka poinformował wcześniej, że skontaktował się już z innymi państwami dotkniętymi wstrzymaniem dostaw (Polską, Niemcami i Ukrainą, a także Słowacją i Czechami, gdzie ropa płynie osobną nitką z Ukrainy).

Rosyjski operator rurociągów naftowych Transnieft przyznał w poniedziałek, że zaprzestał eksportu ropy naftowej na Białoruś, co doprowadziło do wstrzymania dostaw tego surowca do Polski i Niemiec.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)