Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mostostal Zabrze chce zmian w umowie. Straci kontrakt?

0
Podziel się:

Konsorcjum wnosi o zmianę warunków umowy na budowę stadionu i hali sportowej w Łodzi, a w przypadku braku możliwości wprowadzenia zaproponowanych zmian - o rozwiązanie umowy.

Mostostal Zabrze chce zmian w umowie. Straci kontrakt?
(Palko72/Dreamstime.com)

Konsorcjum Budusa z Mostostalem Zabrze-Holding złożyło w sądzie pozew przeciwko Miastu Łódź. Konsorcjum wnosi o zmianę warunków umowy na budowę stadionu i hali sportowej w Łodzi, a w przypadku braku możliwości wprowadzenia zaproponowanych zmian - o rozwiązanie umowy. W oddzielnym oświadczeniu Urząd Miasta Łodzi odrzuca żądania konsorcjum i oczekuje jasnej deklaracji, czy zamierza ono realizować inwestycję.

Konsorcjum wnioskuje o zmianę w umowie sposobu płatności przez Miasto Łódź na rozliczenie częściowe w formie płatności miesięcznych zgodnie z zaawansowaniem prac. W przypadku, gdy sąd oddali wniosek o zmianę warunków umowy, w pozwie wnosi się o całkowite rozwiązanie umowy pomiędzy konsorcjum a Miastem Łódź. Pozew wnosi też o zabezpieczenie roszczeń stron objętych pozwem do czasu zakończenia postępowania.

W obecnym kształcie umowa przewiduje zapłatę ponad 97 proc. wynagrodzenia za realizację kontraktu po zakończeniu i odbiorze robót budowlanych.

Mostostal Zabrze podał, że do tej pory poniósł jedynie koszty prac projektowych i prace przygotowawcze do rozpoczęcia właściwego etapu budowy. Wobec obecnych trudności z pozyskiwaniem bankowego finansowania inwestycji budowlanych, konsorcjum nie ma możliwości zaangażowania własnych środków finansowych w wystarczającej wysokości (ponad 200 mln zł) do dalszej realizacji budowy stadionu i hali sportowej.

Umowa pomiędzy konsorcjum Budusa i Mostostalu Zabrze-Holding i Miastem Łódź na realizację inwestycji zaprojektowania i wybudowania stadionu miejskiego oraz hali sportowej w Łodzi ma wartość 218,3 mln zł brutto (177,5 mln zł netto). Udział Mostostalu w konsorcjum wynosi 50 proc.

Urząd Miasta Łodzi w przesłanym oświadczeniu poinformował, że nie zgadza się na żądania konsorcjum.

_ - W trakcie zeszłotygodniowego spotkania z prezesem Mostostalu Zabrze Holding miasto uzyskało zapewnienie, że firma jest nadal zainteresowana prowadzeniem tej inwestycji. Taką samą deklarację otrzymaliśmy od lidera konsorcjum - Budus _ - napisał Jakub Jakubowski z Urzędu Miasta Łodzi.

W opinii Urzędu Miasta, żądania firmy konsorcjum dotyczące zmiany sposobu rozliczenia inwestycji są niemożliwe do spełnienia z powodów prawnych, stanowiłyby zmianę istotnych warunków zamówienia, złamanie prawa zamówień publicznych i są próbą przerzucenia ciężaru kłopotów finansowych firmy na miasto.

_ - W związku z tym oświadczeniem oczekujemy od obu firm jasnej deklaracji o kontynuowaniu inwestycji na obecnych warunkach. Jeżeli obie firmy dążą do rozwiązania umowy, to po zapłaceniu przez nie przewidzianych w kontrakcie kar umownych miasto rozpocznie jak najszybsze poszukiwanie nowego wykonawcy na budowę Stadionu Miejskiego _ - poinformował Jakubowski.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)