Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mostostal Zabrze nie wyklucza wysokiej dywidendy

0
Podziel się:

Wiceprezes spółki nie wyklucza, że wypłacony zostanie cały zysk.

Mostostal Zabrze nie wyklucza wysokiej dywidendy
(Wojciech Stróżyk/Reporter)
bFenAvPF

Mostostal Zabrze, który niebawem podpisze umowę ws. sprzedaży nieruchomości za ponad 50 mln zł i zawarł ugodę ws. budynku Altus, na mocy której ma otrzymać 17 mln zł, nie wyklucza, że nadwyżkę gotówki może wypłacić akcjonariuszom w postaci dywidendy za 2014 roku. Spółka widzi dobre perspektywy na drugie półrocze i zakłada dalszą poprawę w 2015 roku.

_ - Nie widzę potrzeby, aby te nadwyżki gotówki, które wpłyną, trzymać w spółce, więc widzę możliwość wypłaty wysokiej dywidendy za 2014 roku, tym bardziej, że nie wypłaciliśmy dywidendy za 2013 roku _ - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Dariusz Pietyszuk, wiceprezes spółki.

Zapytany, czy na dywidendę może trafić cały tegoroczny zysk, powiedział:

bFenAvPH

_ - Nie mogę wykluczyć, że tak będzie _.

Mostostal Zabrze w najbliższych tygodniach spodziewa się podpisania umów przedwstępnych sprzedaży pakietu nieruchomości, którego wartość księgowa to około 55-62 mln zł.

W lipcu spółka podpisała z BZ WBK ugodę dotyczącą roszczeń wobec Reliz sp. z o.o., w wyniku której uzyska, po spełnieniu się określonych warunków 17 mln zł. Podpisanie ugody zakończyło trwający ponad 10 lat spór. Pietyszuk spodziewa się, że kwota wynikająca z ugody wpłynie do spółki w IV kw. Będzie ona zaksięgowana w pozycji pozostałe przychody operacyjne.

Po pierwszym półroczu 2014 roku Mostostal Zabrze ma 10,3 mln zł skonsolidowanego zysku netto, 16,82 mln zł zysku operacyjnego i 373,3 mln zł przychodów. W samym drugim kw. zysk netto wyniósł 5,96 mln zł, zysk operacyjny 9,2 mln zł, a przychody 215 mln zł. Rentowność operacyjna w drugim kw. wyniosła 4,3 proc., a rentowność brutto na sprzedaży 8,9 procent.

bFenAvPN

_ - Rentowności, jakie uzyskaliśmy w drugim kwartale są dobrym wyznacznikiem jeśli chodzi o rentowność, jaką możemy uzyskać w drugim półroczu _ - powiedział wiceprezes.

Podtrzymał, że w całym 2014 roku sprzedaż grupy powinna przekroczyć 800 mln zł.

Obecnie Mostostal Zabrze ma podpisane kontrakty do realizacji o wartości 694 mln zł, a kontrakty, które może pozyskać w oparciu o złożone oferty to 884 mln zł.

_ - To daje łączny backlog o wartości blisko 1,6 mld zł. Na ten rok przepada do realizacji około 50 procent z tego backlogu. Pozostała część przypada w większości na 2015 r., a reszta na 2016 roku _ - powiedział Pietyszuk.

bFenAvPO

W jego ocenie Mostostal Zabrze ma dobre perspektywy na przyszły rok.

_ - Rynek jest obecnie obiecujący. Przed dwoma laty mieliśmy kryzys w branży budowlanej, wiele podmiotów upadło, i teraz mało jest spółek takich jak my, tzn. zdrowych finansowo, które mają kompetencje do realizacji złożonych kontraktów. Mamy dobry backlog, napływają fundusze unijne, które napędzają koniunkturę w branży, więc spodziewam się, że w przyszłym roku możemy pokazać wysoką dynamikę przychodów _ - powiedział.

Poinformował też, że spodziewa się w przyszłym roku utrzymania rentowności, a ewentualne wzrosty cen materiałów budowlanych nie powinny wywołać presji na marże, gdyż spółka jest przed nimi zabezpieczona.

bFenAvQi
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)